Hlavní navigace

Od začátku roku si připsaly akcie Třineckých železáren na RM SYSTÉMu zhodnocení již 60% a dotahují se na akcie Tatry se ziskem 82%.

Český akciový trh v uplynulém týdnu spíše stagnoval, zajímavěji posílily akcie Třineckých železáren, mírně vzrostl kurz Telefónicy O2 a ČEZu. Naopak akcie Unipetrol zaznamenaly slabší korekci. Na akciové trhy působí negativně zejména situace na asijských trzích.

Sdílet

Že se na českém akciovém trhu stále dají objevit podhodnocené tituly, potvrdil již po několikáté volný trh RM SYSTÉMu. V loňském roce to byly akcie Vítkovic se zhodnocením přes 130%. Letošní rok zatím patří kopřivnické Tatře, jejíž kurz od začátku roku zhodnotil o 82%. Tatru v současné době pronásledují Třinecké železárny, které jen za poslední týden přinesly svým akcionářům zisk 19% a od začátku roku si připisují zajímavých 60%. Skromnější je v tomto ohledu Mittal Steel Ostrava s růstem kurzu od začátku roku o více jak 30%.
Třinecké železárny posilují s výhledem na slibnou dividendu po velmi dobrých hospodářských výsledcích, které podnik reportoval na začátku května.

Na akcie ČEZu působí stále rozruch spojený se zpětným odkupem akcií. Připomeňme, že na valné hromadě bylo schváleno, že ČEZ smí nabývat vlastní akcie až do výše 10% emise a podnik již skoupil 1,15% majetkových práv. Odkup vlastních akcií je reakcí na prodej části státního podílu ve společnosti. V průběhu týdne se objevily informace, že prodávaný podíl bude 5,7% místo dříve avizovaných 7%. Což by paradoxně mohlo znamenat, že jestliže ČEZ koupené akcie delistuje, podíl státu v podniku se vlivem menšího počtu akcií naopak zvýší.
V reakci na tyto a další události vzrostl kurz ČEZu během týdnu o 1% a uzavřel na 1078,20 Kč.

V průběhu týdne se mírně uklidnila situace kolem Vítkovic, které minulý pátek oslabily po oznámení o konání valné hromady, která má na programu schválení úpisu nových akcií. Jestliže bude bod programu schválen, bude každý akcionář mít právo za jednu akcii upsat dvě nové o stejné jmenovité hodnotě, tedy 10 Kč. Pro ty, co absolvují výlet do Ostravy a nové akcie upíší s emisním kurzem 10 Kč za jednu akcii, se nic nezmění.
Avizovaným cílem společnosti je získat finanční prostředky na další rozvoj, ale vzhledem k tomu, že po potenciálním úpisu bude majetek společnosti dělen mezi trojnásobek akcií, bude i hodnota akcií po úpisu odpovídat tomuto faktu. Vítkovice týden uzavřely na 675,90 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).