Hlavní navigace

Od října se mohou penzijního připojištění v ČR účastnit i cizinci ze zemí EU

Praha, 8. listopadu - Počátkem října vstoupil v platnost nový penzijní plán Credit Suisse Life & Pensions penzijního fondu, který reaguje na změny v české legislativě. Od října se tak budou moci zúčastnit penzijního připojištění se státním příspěvkem i cizí státní příslušníci ze zemí Evropské unie, pokud pracují v ČR.

Sdílet

Ke změnám v penzijním plánu Credit Suisse Life & Pensions penzijního fondu došlo v souvislosti s novelou českého zákona o penzijním připojištění se státním příspěvkem, která přizpůsobila české prostředí s podmínkami platnými v Evropské unii.

Hlavní změnou v novém penzijním plánu je možnost, aby se penzijního připojištění se státním příspěvkem účastnili i občané členských zemí Evropské unie, kteří jsou v České republice účastni důchodového pojištění nebo veřejného zdravotního pojištění. Půjde tedy většinou o ty cizince, kteří v České republice pracují. S tím souvisí i další úprava penzijního plánu – nově totiž bude penzijní fond zasílat dávky i do ciziny.

Do nového penzijního plánu se promítla také úprava služebního zákona – nyní již zaměstnavatelé, na něž se tento zákon vztahuje, nebudou moci poskytovat svým zaměstnancům příspěvek na penzijní připojištění. Tato změna se dotkne například policistů či vojáků, tedy lidí ve služebním poměru.

Podstatnou úpravou prošel rovněž nárok na výplatu dávek. Nezbytnou podmínkou pro výplatu dávek je v novém penzijním plánu dosažení věku 60 let. Nárok na výplatu tak již nevzniká současně se vznikem nároku na starobní důchod.

Nový penzijní plán bude platit u všech smluv uzavřených po 1. říjnu, pro starší smlouvy se podmínky nijak nemění. Samozřejmě ti klienti, kteří mají smlouvy o penzijním připojištění se státním příspěvkem uzavřeny za podmínek stanoveným staršími penzijními plány, mohou přejít na nový, řekl generální ředitel Credit Suisse Life & Pensions Petr Žaluda.

Další změny v penzijním plánu mají administrativně-technickou povahu. Penzijní plán tak detailněji upravuje povinnost účastníka informovat fond o změnách všech skutečností významných pro jeho vztah s fondem. V novém penzijním plánu je také upřesněn způsob použití úmrtnostních tabulek pro výpočet doživotní penze, kdy budou používány úmrtnostní tabulky Českého statistického úřadu upravené dle specifik účastnického kmene penzijního fondu.

Credit Suisse Life & Pensions penzijní fond spravoval k 30. červnu aktiva v hodnotě převyšující 21,9 miliardy korun. Udržuje si tak pozici největšího penzijního fondu na českém trhu co do objemu spravovaných aktiv. Celkově využívá služeb Credit Suisse Life & Pensions penzijního fondu 609 600 klientů.

Jednou z priorit fondu je kooperace se zaměstnavateli, kteří svým zaměstnancům přispívají na penzijní připojištění. V současnosti spolupracuje Credit Suisse Life & Pensions penzijní fond s bezmála 2000 zaměstna­vateli. Mezi spolupracující podniky patří například České aerolinie, Česká správa letišť či Plzeňský Prazdroj.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).