Hlavní navigace

OCHRANA ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ PATŘÍ MEZI PRIORITY VRCHOLOVÝCH MANAŽERŮ V EVROPĚ

Toto jsou jen některé z výsledků 16. ročníku průzkumu UPS Europe Business Monitor vypracovaného na základě výpovědí 1450 vrcholových manažerů sedmi evropských zemí, kteří byli dotazováni na faktory ovlivňující ekonomiku Evropy.

Sdílet

Praha 12. března 2007 – Podle výsledků 16. ročníku průzkumu UPS Europe Business Monitor se evropští top manažeři domnívají, že ochrana životního prostředí by měla být prioritním zájmem politických lídrů celého světa. Manažeři ji považují za důležitější, než je problematika ekonomického růstu nebo zabezpečení zdrojů energie pro budoucnost. Na otázku, co by mělo být nejvyšší prioritou světových politiků, se čtyřicet pět procent dotázaných shodlo na ochraně životního prostředí, dalších čtyřicet procent uvedlo podporu ekonomického růstu.

Nutnost zabývat se ekologickými otázkami podpořili manažeři z Francie (64 %). Tato otázka zde získala o 19 bodů více, než byl evropský průměr. Na druhou stranu za prioritní nepovažovali otázku ochrany životního prostředí respondenti z Nizozemska (28 %). Namísto toho by se 48 % nizozemských top manažerů zaměřilo spíš na udržení a podporu ekonomického růstu, stejně tak jejich kolegové ze Španělska (47 %).

Němečtí manažeři (43 %) se jako jediní domnívají, že zabezpečení zdrojů energie má výsostnou prioritu, a to i přes občasné výpadky dodávek ropy z Ruska a napjatou situaci na Středním východě. Celkově se podle názoru všech dotazovaných tato otázka s 33 % umístila na třetím místě. Obdobně manažeři hodnotili naléhavost řešení světové chudoby (32 %), zastavení válečných a globálních konfliktů, boj s terorismem (oba 31 %) a podporu vzdělání (29 %).

Obnovitelné zdroje mají v Evropě zelenou

V souladu s obavou o životního prostředí evropští top manažeři odmítají použití fosilních paliv a upřednostňují obnovitelné zdroje energie. Až šest z deseti respondentů (59 %) uvádí, že by kontinent měl v budoucnu vsadit na přírodní zdroje, jako jsou vítr, voda a solární energie. Lokálně vyprodukovaná atomová energie je hodnocena jako druhý optimální zdroj energie, který získal podporu třetiny dotazovaných (32 %). Pouhá 3 % evropských manažerů se domnívají, že by se mělo pokračovat ve spalování místních fosilních paliv, a jen 4 % z nich spoléhají na ruské zdroje zemního plynu a 1 % na ropu ze Středního východu jako na garanci svých budoucích energetických potřeb.

V Evropě nutnost zaměřit se na obnovitelnou energii podpořilo 68 % respondentů ze Španělska. Byla to i nejčastější volba (47 %) dotazovaných manažerů z Velké Británie, kde byl ohlas v této věci nejnižší ze sedmi monitorovaných zemí. Ze všech respondentů se k využití nukleární energie jako nejlepšímu řešení nejvíce přiklonili belgičtí manažeři (41 %), na rozdíl od 22 procent manažerů z Německa, kteří by toto řešení zvolili na posledním místě.

Životní prostředí a zahraniční politika jsou důvodem k zamyšlení Top manažeři z celé Evropy se shodli na tom, že otázka ochrany životního prostředí je v současnosti klíčová, a to nejen z pohledu politických priorit. Dokonce 57 % ji považuje za otázku, která nejvíce rozděluje Evropskou unii a Spojené státy americké. Velká část respondentů, s výjimkou těch nizozemských, se domnívá, že největším zaoceánským problémem je právě ochrana životního prostředí. V Nizozemsku 46 procent respondentů uvedlo, že největším problémem, který oba kontinenty rozděluje, je postoj k boji s terorismem. Naopak top manažeři v Evropě považují za druhou nejkonfliktnější otázku, která čeří hladinu vody mezi Bruselem a Washingtonem, rozdílný názor na snahy zabránit válkám i globálním konfliktům (41 %) a dále boj s terorismem, který uváděl jeden ze čtyř respondentů

Za nejdůvěryhodnější jsou považovány vědecké zprávy o životním prostředí – Italové nesouhlasí

Co se týká globálního oteplovaní, evropští top manažeři se spoléhají spíše na vědecké zdroje než na informace kapitálových a investičních skupin. Univerzitní vědeckovýzkumné pracovníky považuje 56 procent respondentů za důvěryhodné. Manažeři jsou přesvědčeni, že vědci poskytují v otázkách životního prostředí přesnější informace – na rozdíl od médií (16 %), ekologických organizací a nátlakových skupin (13 %) a Evropské unie (8 %). Své vládě důvěřuje pouze o 4 procenta více respondentů než kterémukoli dalšímu zdroji informací, a tak se lokální vlády zdají být poměrně nespolehlivým zdrojem informací o celosvětovém stavu životního prostředí.

S těmito názory výrazně nesouhlasí dotazovaní manažeři z Itálie (62 %), kteří berou média za nejspolehlivější zdroj informací o problematice životního prostředí. K vědeckým zdrojům se přiklonil pouze jeden z pěti respondentů (17 %). Manažeři z Nizozemska nejvíce důvěřují místní vládě. Spoléhají se, že jim ke zmiňovanému tématu podá pravdivé informace (9 %). Naopak ve Francii má mezi oslovenými manažery vláda nejmenší důvěru (1 %). Respondenti zde nejvíce důvěřují ekologickým organizacím a nátlakovým skupinám (21 %).

Osobní iniciativa

Evropští manažeři se zabývají problematikou zdrojů energie i v soukromí. Ačkoli se může zdát, že hlavním motivem jsou spíše finanční aspekty než ohledy na životní prostředí. Sedm z deseti respondentů uvádí, že kvůli ochraně životního prostředí omezili spotřebu elektřiny domácnosti (32 %). Kvůli zvýšení cen energie omezilo spotřebu energie 36 procent dotazovaných. Pro manažery ve Španělsku je otázka životního prostředí (46 %) ve srovnání s problematikou zvyšování cen energie (17 %) důležitější. To potvrzuje skutečnost, že čtyři z deseti respondentů si koupili auta s menší spotřebou, 32 procent používá častěji městskou hromadnou dopravu, 31 procent omezilo používání automobilu, 20 procent zredukovalo využívání letecké dopravy a 13 procent využívá obnovitelnou energii, jako jsou například solární panely či větrný pohon.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).