Hlavní navigace

Očekávané zvýšení úrokové sazby má dopad i na realitní kanceláře

Oznámení České národní banky o možném zvýšení úrokové sazby zahýbalo i realitním trhem. "V posledních dnech, těsně po oznámení ČNB, že ke zvýšení úrokové sazby dojde již 27. července, jsme zaznamenali zvýšený zájem o naše služby," říká Petr Illetško, generální ředitel realitní společnosti AAABYTY.CZ. "Lidé za námi přicházejí s různými požadavky ohledně nákupu nemovitostí a jedním z nich je, zda dokážeme vyřídit hypoteční úvěr ještě před zvýšením sazby,"dodává Illetško.

Sdílet

Očekávané zvýšení úrokové sazby může být jednak důsledkem zvýšení inflace v květnovém meziročním srovnání na 3,1 %, dále pak růstu HDP o 7,4 % a také toho, že vzrůstá soukromá spotřeba na úkor vývozu.

Na zvýšení úrokové sazby Českou národní bankou budou automaticky bankovní domy reagovat zvýšením úrokové sazby nabízených hypotečních úvěrů. Vzhledem k vysoké konkurenci na hypotečním trhu můžeme očekávat, že zvýšení úrokových sazeb komerčních bank bude odpovídat procentnímu zvýšení úrokové sazby ČNB a je velice nepravděpodobné, že by jej významným způsobem převyšovalo.

„I nás samotné překvapil tento zvýšený zájem klientů o brzké sjednání hypotečního úvěru. Měsíční splátky se u milionového úvěru se splatností na dvacet let mohou zvýšit o několik stokorun,“ upřesňuje Petr Illetško. Tento jev dokazuje, že velké množství lidí, kteří uvažují o hypotéce, bedlivě sleduje stav ekonomiky a možnosti jejího vývoje. Porovnáním sazeb ČNB a ECB, což je evropská centrální banka, zjistíme, že rozdíl mezi jednotlivými sazbami je již 0,75 procentního bodu. „Je velký předpoklad, že se sazby v budoucnu dostanou na stejnou úroveň. První krok je toto zvýšení. Další můžeme očekávat na podzim a na jaře příštího roku. Myslím, že i v důsledku toho jsme zaznamenali zvýšení poptávky po urychleném nákupu nemovitosti realizovaného prostřednictvím hypotéky takřka na trojnásobek. Tento zvýšený zájem se projevil nejen v naší pražské kanceláři, ale jedná se o celorepublikový trend, který jsme zaznamenali ve všech pobočkách. Vycházíme svým klientům co nejvíce vstříc, a proto jsme schopni zařídit hypotéku již do pěti pracovních dnů po předložení kompletní dokumentace,“ dodává Illetško.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).