Hlavní navigace

Objem hypoték na chaty a chalupy je skoro o polovinu větší než vloni

Praha, 8. srpna 2006 – Meziročně o 44 % více v objemu a o 20 % v počtu hypoték poskytla letos Hypoteční banka zájemcům na rekreačními objekty. Ryze český fenomén – chataření a chalupaření – se tak projevuje i v oblasti hypotečního financování. Za první pololetí letošního roku Hypoteční banka poskytla na koupi, výstavbu nebo rekonstrukci rekreačních objektů 132 úvěrů za 105 milionů korun. Průměrná výše hypotéky činila 769 tisíc korun, což je o téměř 110 tisíc korun více než ve stejném období loni.

Sdílet

„Hypotéky k financování rekreačních objektů jsou standardní součástí portfolia Hypoteční banky,“ konstatuje Petr Hlaváč, náměstek pro věci úvěrové Hypoteční banky, a dokresluje: „Ve srovnání s hypotékou na zajištění standardního bydlení se neliší ani účel, k němuž jsou úvěry na chaty a rekreační domy nejčastěji poskytovány. Většina z nich (64 %) je určena na koupi nemovitosti, z více než 14 % hypoték klienti financují výstavbu a z téměř 14 % rekonstrukce svých víkendových domů.“

Tradičně nejvíce utíkají do přírody lidé z velkých měst. Nepřekvapuje proto, že o téměř čtvrtinu hypoték určených na financování rekreačních objektů letos požádali obyvatelé Prahy. Obyvatelé Plzeňska získali 14 % úvěrů a Středočeši 10 %. Naopak nejmenší zájem kolem 2 % projevují o hypotéky na chaty a chalupy lidé z Pardubického a Zlínského kraje.

Nejvíce financují rekreační bydlení z úvěrů Hypoteční banky lidé ve věku 30 až 34 let – více než čtvrtina. Přes polovinu klientů je ženatých nebo vdaných a bezdětných. Většina (71 %) žadatelů měla čistý měsíční příjem do 20 000 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).