Hlavní navigace

Oberbank 2009: lepší vývoj než na trhu, žádná státní pomoc

[Tisková zpráva] Koncern Oberbank AG zaznamenal v roce 2009 opětovný vynikající vývoj. I v roce finanční a hospodářské krize získala banka další tržní podíly jak v oblasti úvěrů, tak i vkladů.

Sdílet

Do konce roku 2009 svěřili Oberbance klienti přibližně € 11 miliard primárních vkladů. Tato hodnota překračuje objem poskytnutých úvěrů o € 1,7 miliard. Veškerý svěřený majetek klientů vzrostl na € 18,7 miliard: vedle klasických primárních vkladů se zvýšily i objemy ostatního, klienty deponovaného, kapitálu o 11,4% (tj. cenných papírů ve správě banky) na přibližně € 7,8 miliard. Často v roce 2009 klienty vnímaná zdrženlivost bank při poskytování nových úvěrů se u společnosti Oberbank nevyskytovala a nevyskytuje. Objem úvěrů vzrostl v roce 2009 o 4,0% na € 9,8 miliard. Na firemní úvěry přitom připadá € 7,9 miliard, na úvěry fyzickým osobám cca € 1,9 miliardy. Oberbank navíc nebyla odkázána na podporu od rakouského státu ve formě „bankovního balíku“ a tuto finanční pomoc vůbec nečerpala.

Výsledek koncernu Oberbank je v několikaletém porovnání na velmi dobré úrovni. Provozní výsledek koncernu znovu lehce vzrostl na € 182,8 mil.  Roční hospodářský výsledek před zdaněním se i přes obzvlášť opatrnou obchodní politiku roku 2009 snížil o pouhých 19 % na € 92,0 mil., roční hospodářský výsledek po zdanění se i přes zvýšené daňové zatížení snížil o srovnatelně nepatrných 26 % na € 77,3 mil.

Rovněž poměrový ukazatel tzv. Cost-income-Ratio společnosti Oberbank je se svou výší 53,26% nadále nad průměrem řady bankovních konkurentů. Oberbank bude za rok 2009 vyplácet nezměněnou dividendu ve výši € 0,50 na akcii!

Tyto shora uvedené výsledky jsou v porovnání s propadem trhu min. roku považovány za vynikající.

Společnost Oberbank AG vytvořila v roce 2009 rezervu na prevenci před rizikovými úvěry ve výši € 90,7 mil. I přes toto vysoké dobrovolné zaopatření je situace banky v oblasti rizika velmi dobrá a viditelně lepší než celková situace na bankovním trhu. Protože Oberbank na základě pečlivé a konzervativní politiky poskytování úvěrů spotřebovává pouze malou část svého rizikového zaopatření, rezervní polštář tvořený pro rizikové případy se konstantně zvětšuje.

I v roce 2010 bude Oberbank pokračovat ve svém růstu a plánuje otevření deseti filiálek (po třech v Bavorsku a ve Vídni, po dvou v Maďarsku a na Slovensku). Takto bude mít Oberbank na konci letošního roku již 143 filiálek.

Více informací Vám ochotně poskytneme na filiálkách Oberbank v České republice či na níže uvedeném kontaktním telefonním čísle.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).