Hlavní navigace

Obchodníci s cennými papíry stále čekají na spuštění centrálního depozitáře

Obchodníci s cennými papíry sdružení v Asociaci pro kapitálový trh (AKAT) jsou znepokojeni tím, že řízení pro udělení licence centrálního depozitáře již několik měsíců stagnuje a není zřejmé, kdy centrální depozitář zahájí svoji činnost. Vytvoření centrálního depozitáře je podle AKAT pro tuzemský kapitálový trh nezbytné. Další zdržení prodlužuje období, kdy kapitálový trh v oblasti evidence a vypořádání cenných papírů přešlapuje na místě.

Sdílet

„Spuštění centrálního depozitáře je pro účastníky kapitálového trhu velmi důležité. Očekáváme od něj především snížení rizik spojených s vypořádáním obchodů a navíc celkově jednodušší a levnější provoz,“ popsal hlavní přínosy nové instituce Filip Záhořík, vedoucí custody sekce AKAT. „Centrální depozitář konečně umožní i vícestupňovou evidenci cenných papírů, která je klíčová pro efektivní správu a vypořádání papírů zahraničních investorů,“ dodal Záhořík.

Zahájení provozu centrálního depozitáře nyní zdržuje zejména chybějící dohoda na ocenění dat z původní evidence Střediska cenných papírů mezi Univycem a ministerstvem financí. Existenci centrálního depozitáře přitom již více než 2 roky předpokládá zákon o podnikání na kapitálovém trhu. „Dosud však stále provizorně funguje Středisko cenných papírů, které dokonce ani nepodléhá dozoru České národní banky,“ doplnil předseda představenstva AKAT, Martin Fuchs.

V současnosti probíhají přípravy dceřiné společnosti pražské burzy Univyc na zahájení činnosti centrálního depozitáře. Centrální depozitář bude evidovat většinu zaknihovaných cenných papírů vydaných v České republice a může vést pro české subjekty i evidence dalších finančních nástrojů.

Redakční poznámky:

Asociace pro kapitálový trh (AKAT) je zájmovým sdružením 40 právnických osob. Svou činností usiluje o rozvoj, standardizaci a popularizaci českého kapitálového trhu. AKAT byl založen v dubnu 2000. Předsta­venstvo AKAT je sedmičlenné, jeho členy jsou Jan Barta (ČSOB), Marek Belšan (Weinhold Legal), Jan D. Kabelka (ING Investment Management), Jan Troníček (HVB Bank), Jan Vedral (Conseq), Filip Záhořík (Citibank) a Martin Fuchs (HSBC Bank), který je jejím předsedou.

Údaje zjištěné v rámci ohlašovací povinnosti členů AKAT vypovídají o výkonnosti celého českého kapitálového trhu.

Současných 40 členů a partnerů AKAT, dominantních účastníků kapitálového trhu, totiž představuje:

  • 95% podíl na akciovém trhu Burzy cenných papírů Praha, a.s.,
  • 99% obchodů se zahraničními fondy v ČR,
  • všechny tzv. tvůrce trhu (market-makers) na českém trhu s dluhopisy,
  • 80% podíl na majetku obhospodařovaného v ČR v rámci individuální správy klientských portfolií,
  • většinu účastníků devizového trhu v ČR.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).