Hlavní navigace

Obchodní bilance překvapila rekordním přebytkem

Nejlepší výsledek zahraničního obchodu v historii České republiky (+23,4 mld USD) je po delší době pozitivní zprávou z české ekonomiky.

Sdílet

Zahraničnímu obchodu kromě dvou dnů navíc pomohl rozjezd šrotovného v okolních zemích a nižší ceny komodit na globálních trzích a vysoká dovozní náročnost exportu. Zavedení šrotovného (především na německém trhu) se ukázalo na lepši bilanci obchodu s dopravními prostředky(+3,5 mld). Pokles cen komodit na světových trzích se projevil ve výrazném propadu dovozů minerálních paliv. Tento faktor nebyl tak patrný v minulých měsících pravděpodobně kvůli doplňování strategických rezerv surovin, které přebilo efekt nižších cen. V neposlední řadě vysoká dovozní náročnost exportu se projevuje v dobrém výsledku salda v obchodě s polotovary a materiály (+5,1 mld).

I když se nominální bilance vyvíjí pozitivně, je tomu tak z velké části kvůli cenovému vývoji. I proto čekám, že příspěvek zahraničního obchodu k reálnému HDP bude v prvním kvartále výrazně negativní. Otázkou také je, jak dlouho vydrží trhům pozitivní vliv zahraničního šrotovného. Dále si však držím názor, že zahraniční obchod v tomto roce skončí lepším výsledkem než v roce 2008.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).