Hlavní navigace

Občanské sdružení Pohoda lídrem v oblasti rozvoje sociálního podnikání v České republice

[Tisková zpráva] Organizace NESsT ve spolupráci s Citi Foundation dnes vyhlásila vítěze soutěže 2011 NESsT – Citi Social Enterprise Competition.

Sdílet

Účelem soutěže je podpora dosažení skvělých výsledků v oblasti rozvoje sociálního podnikání mezi neziskovými organizacemi v Evropě. Organizace NESsT se sídlem v Budapešti poskytuje kapitál a podporu na rozvoj podnikání a umožňuje tak neziskovým organizacím lépe plánovat a řídit sociální podniky. Ceny udělované NESsT vyjadřují uznání vynikajících výsledků fungování sociálních podniků v České republice, Maďarsku a na Slovenku, zejména pak těch, které vytváří pracovní příležitosti pro komunity na okraji společnosti.

Mezi účastníky soutěže byly organizace, které pracují s lidmi s různým postižením, pomáhají sociálním skupinám na okraji společnosti získat práci a podporují hospodářský rozvoj na venkově a soudržnost v rámci komunity. Stejně různorodé byly i sociální podniky, které zúčastněné organizace navrhly: chráněné dílny, které zaměstnávají lidi s tělesným či mentálním postižením, v kavárnách či restauracích, ve výrobě svíček a papíru nebo ekoturistky a společenských center.

Vítězem za Českou republiku se stalo občanské sdružení Pohoda za nabídku vysoce kvalitního vzdělávacího programu pro sociální pracovníky, státní úředníky a rodiny s mentálně postiženými příslušníky, určeného na podporu interakce a komunikace a v neposlední řadě také integrace lidí s postižením zpět do společnosti.

„NESsT nás vybavila potřebnými znalostmi o sociálním podniku, konkrétně v oblasti finančního řízení a marketingu,“ uvedl ředitel agentury Pohoda, o.p.s., Petr Eisner. „Podpora, kterou jsme získali v prvním roce spolupráce s organizací NESsT, měla na náš sociální podnik velký vliv. Během jediného roku jsme si dokázali vybudovat dobré jméno v oblasti vzdělávání a díky dovednostem nabytým zásluhou NESsT je naše činnost již nyní zisková,“ dodal Eisner.

Zaměstnanci NESsT a odborní poradci v Bratislavě, Budapešti a Praze účastníky soutěže vyhodnotili za použití čtyř hlavních kritérií, které NESsT považuje při posouzení možného úspěchu podniku za nezbytné. Jedná se o výkonnost podniku, jeho sociální dopad, organizační vývoj a finanční udržitelnost.

Na podpoře projektu se významnou měrou podílí i Citi Foundation. „Ze zpětné vazby, kterou dostáváme od neziskových organizací, které se programu zúčastnily, víme, jak moc si poskytnutého odborného poradenství a podpory považují. Chceme být dobrým příkladem angažovaného a dlouhodobého firemního partnerství s vlivnými neziskovými organizacemi, jako je NESsT a sociální podniky, které podporuje,“ říká Shahmi Khaliq, generální ředitel Citi pro Českou republiku a Slovensko.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).