Hlavní navigace

Novým výkonným ředitelem ČBA se stal Pavel Štěpánek

[Tisková zpráva] Dosavadní zástupce České republiky v Evropské bance pro obnovu rozvoj Pavel Štěpánek (55) se k 1. září 2011 stal novým výkonným ředitelem České bankovní asociace (ČBA). Ve funkci nahradil Josefa Taubera (64), jenž stál v čele aparátu asociace v posledních zhruba 2,5 letech.

Sdílet

„Josef Tauber úspěšně vedl asociaci v mimořádně těžké a složité době. Charakterizoval ji obrovský nápor legislativních změn a ne vždy racionálních záměrů v oblasti regulace. S Josefem Tauberem v čele asociace skvěle reprezentovala bankovní sektor a dokázala vždy aktivně reagovat na přicházející výzvy. Za to bych mu chtěl vyslovit jménem všech členských bank upřímné poděkování,“ ocenil práci dosavadního ředitele, odcházejícího na vlastní žádost prezident ČBA Pavel Kavánek.

„Naštěstí pro nás se jako jeho nástupce podařilo získat člověka s obrovskou praxí ze státní sféry, centrální banky a nadnárodních finančních institucí, který navíc již v asociaci působil a dobře zná styl její práce. Jsem si jistý, že ve směru nastoleném Josefem Tauberem bude úspěšně pokračovat,“ dodal Pavel Kavánek.

Pavel Štěpánek vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, v letech 1990 a 1992 pak absolvoval řadu školících programů při Mezinárodním měnovém fondu. Do roku 1998 působil na ministerstvu financí, naposledy jako náměstek ministra. V roce 1999 se stal členem bankovní rady České národní banky, v jejíchž řadách zasedal až do vypršení mandátu v roce 2005. Do roku 2006 pak působil v České bankovní asociaci jako náměstek výkonného ředitele. V letech 2007 až 2011 byl pak členem Rady ředitelů Evropské banky pro obnovu a rozvoj, kde zastupoval Českou republiku, Slovenskou republiku, Maďarsko a Chorvatsko.

Česká bankovní asociace je dobrovolným sdružením právnických osob, podnikajících v peněžnictví a oblastech úzce navazujících. Jeho členy jsou instituce reprezentující zhruba 99 % českého bankovního trhu. Nejvyšším orgánem ČBA je shromáždění členů, které se schází jednou za rok. Mezi shromážděními je řízena prezidiem, její aparát pak výkonným ředitelem a jeho náměstkem.

Mezi hlavní úkoly asociace patří odborný servis pro členské banky (legislativa, bankovní bezpečnost, mezinárodní spolupráce apod.), připomínkování legislativního procesu, vydávání standardů upravujících některé povinnosti bank vůči klientům, reprezentace sektoru navenek, činnost v Evropské bankovní federaci (EBF) a také s ní související mezinárodní spolupráce. V posledních letech se opakovaně angažovala i na poli finančního vzdělávání.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).