Hlavní navigace

Novým mluvčím Union banky se stal Oldřich Babický

OSTRAVA (1. března 2004) – Tým správkyně konkursní podstaty Union banky má ode dneška nového mluvčího. Stal se jím Oldřich Babický, který bude správkyni banky Michaelu Huserovou zastupovat v kontaktu se všemi médii.

Sdílet

Sedmatřicetiletý O. Babický je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze. Od roku 1991 byl zaměstnán jako redaktor ekonomické rubriky Českých a moravskoslezských zemědělských novin. V roce 1993 přešel do redakce Hospodářských novin vydavatelství Economia, a. s., kde se mimo jiné podílel na vzniku a chodu redakce Burzovních novin a pět let se věnoval zpravodajské a publicistické tvorbě jako krajský zpravodaj Hospodářských novin pro Zlínský a Olomoucký kraj. Od loňského roku působí jako privátní mediální poradce.

Union banka, a. s. „v likvidaci“, nyní již devátý měsíc prochází konkursem, který na ni prohlásil Krajský soud v Ostravě dne 29. května 2003. Správkyní konkursní podstaty byla stejným soudem ustanovena Michaela Huserová. Ta kontrolu nad bankou fyzicky převzala 30. května 2003. Tým správkyně konkursní podstaty během krátké doby podnikl řadu účinných opatření a kroků k zajištění majetku úpadce. Mimo jiné jde o právní kroky vůči dlužníkům banky, o podněty k zahájení trestních stíhání v souvislosti s okolnostmi pádu banky a o vymáhání všech nesplacených úvěrů.

V oblasti vymáhání úvěrových pohledávek dosud správkyně uspěla u zhruba 50 procent retailových (drobných) klientů a 25 procent korporátních (firemních) dlužníků. To vrátilo do banky značnou sumu peněz, která dává naději, že by tým konkursní správy mohl do dvou let připravit částečný rozvrh. Výnos konkursního řízení by podle prvních odhadů měl být vyšší než je celostátní průměr, který se běžně pohybuje na úrovni tří až pěti procent.

Vůči bance má pohledávky 130 tisíc subjektů, cca 75 tisíc klientů již svou pohledávku přihlásilo, prvním přezkumným jednáním prošlo 67 300 pohledávek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).