Hlavní navigace

NOMURA BUDE SOUZENA V PRAZE

Sdílet

ČSOB se podařilo dosáhnout toho, že Nomura bude v kauze České pivo souzena v Praze a že rozsudek českých soudů bude vykonatelný i ve Velké Británii, kde má Nomura evropskou centrálu a majetek.

Z dnešního rozhodnutí londýnského soudu vyplývá, že budoucí rozsudek českých soudů ohledně porušení zákonů v kauze České pivo bude při výkonu rozhodnutí závazný jak pro Nomuru tak i pro všechny soudy ve Velké Británii. Postupem ČSOB, která paralelně podala ve stejné záležitosti žalobu v Praze i v Londýně, se tak podařilo dosáhnout, že rozsudek českých soudů bude vykonatelný i ve Velké Británii, kde má Nomura evropskou centrálu a majetek. Takto výhodného postavení by se nepodařilo dosáhnout, kdyby ČSOB podala žalobu pouze v Praze nebo pouze v Londýně. „Je to první hmatatelný výsledek soudních sporů ve věci nikdy nezaplacených českých pivovarů,“ komentuje dnešní rozhodnutí londýnského soudu Milan Tománek z ČSOB.

ČSOB se ve sporu s japonskou bankou Nomura domáhá náhrady škody způsobené bývalé IPB transakcí s českými pivovary Prazdroj a Radegast. Ty byly nejprve vyvedeny do rukou Nomury a pak s mnohamiliardovým ziskem prodány, aniž by za ně kdy bylo IPB zaplaceno. ČSOB tak pro český stát prostřednictvím soudů požaduje kompenzaci až 24 miliard Kč.

Milan Tománek
výkonný ředitel
Řízení komunikace Skupiny ČSOB

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).