Hlavní navigace

NESsT a Citi udělují ceny vítězům Social Enterprise Competition v České republice za rok 2009

[Tisková zpráva] NESsT a Citibank Europe plc, dnes (10. března 2010) vyhlásily vítěze soutěže NESsT-Citi Social Enterprise Competition za rok 2009, která podporuje mimořádné počiny v rozvoji sociálního podnikání u neziskových organizací ve střední Evropě.

Sdílet

NESsT-Citi Social Enterprise Competition za rok 2009 je součástí desetiletého působení NESsT v oblasti rozvoje sociálního podnikání ve střední Evropě. Tato soutěž se koná díky podpoře Citi Foundation a dobrovolné pomoci zaměstnanců Citi v České republice, Maďarsku a na Slovensku. Ceny NESsT a Citi odměňují vynikající práci v oblasti konceptů, rozvoje a plánování udržitelných sociálních podniků ve dvojím a často i v trojím ohledu: finančním, sociálním a ekologickém.

Pracovníci NESsT a lokální ekonomičtí poradci v Bratislavě, Budapešti a Praze posuzovali finalisty podle kritérií, jež NESsT považuje za klíčová pro úspěch sociálního podniku: proveditelnost podnikatelského nápadu, potenciální finanční a sociální dopad a kvalita samotného podnikatelského plánu. Každá ze zmiňovaných zemí vybrala svého výherce.  

Českými vítězi jsou:

Sdružení Pohoda (Praha) za nejlepší sociální podnikatelský plán pro rok 2009. Tato organizace získala cenu za plán rozvoje sociálního podniku, který nabízí kvalitní školení sociálním pracovníkům, vládním úředníkům a rodinám, v nichž jsou lidé s duševním postižením, s úmyslem zlepšit interakci, komunikaci a v konečném důsledku i integraci postižených lidí do společnosti.  Lze předpokládat, že tento sociální podnik bude vyvíjet udržitelnou činnost s výrazným sociálním dopadem a zvýší povědomí o postižených lidech. Součástí ceny je investice na realizaci cílů sociálního podniku ve výši 10 000 dolarů. V případě Pohody se jedná o vznik a etablování vzdělávací agentury, zahrnující také lidské zdroje.

Letohrádek Vendula (Horní Bezděkov), druhá cena za vynikající výkon při práci na rozvoji sociálního podniku. Letohrádek Vendula získal cenu  1 000 dolarů za svou práci a rozvoj svého pozoruhodného podnikatelského nápadu v podobě fyzioterapeutického centra nejen pro osoby s tělesným postižením, ale i pro širší veřejnost. Organizace se věnuje zlepšování života postižených lidí tím, že zaměstnává osoby se speciálními potřebami v řemeslné výrobě a v pekárně a nabízí jim denní centrum a krizové centrum s ubytováním.

Tasnim Ghiawadwala, ředitelka divize komerčního bankovnictví pro region střední a východní Evropa a Střední východ, prohlásila: „Podpora neziskových organizací je pro Citi klíčovou prioritou. Tento program umožňuje Citibank pomáhat sociálním podnikům prostřednictvím financování a dobrovolné pomoci zaměstnanců. Díky zpětné vazbě, kterou získáváme od organizací občanské společnosti účastnících se našeho programu, víme, jak moc si tyto organizace váží profesionálního poradenství a podpory, jíž se jim dostává od dobrovolníků z řad zaměstnanců Citi. Jsme na to velice pyšní.“

Ceny udělily vítězům Marta Ricciová, NESsT Enterprise Development Associate v Praze, a Tasnim Ghiawadwalaová, ředitelka divize komerčního bankovnictví pro region střední a východní Evropa a Střední východ.

„Jsme velmi rádi, že můžeme tuto soutěž pořádat v České republice, v Maďarsku a na Slovensku a že tak dlouhodobě přispíváme k rozvoji sociálních podniků v této oblasti,“ řekla Marta Ricciová.  „Podpora NESsT umožní sdružením Pohoda a Letohrádek Vendula zvýšit sociální přínosy pro potřebné skupiny v celé zemi a zároveň zajistí jejich finanční soběstačnost. Gratulujeme oběma organizacím k vynikajícím podnikatelským plánům,“ dodala.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).