Hlavní navigace

NESsT a Citi předávají ceny v soutěži Sociální podnik 2007 vítězům z České republiky, Slovenska a Maďarska

NESsT a Citi dnes vyhlásily vítěze soutěže NESsT-Citi Sociální podnik 2007, která je zaměřena na posilování finanční nezávislosti neziskových organizací ve střední Evropě cestou rozvoje „sociálního podnikání“.

Sdílet

Národní kola soutěže Sociální podnik v České republice, Maďarsku a na Slovensku umožnil grant Citi Foundation, nadace založené globální finanční skupinou Citi s cílem podporovat vzdělání a rozvoj podnikání ve světě. NESsT vyhlásil zmíněnou soutěž v dubnu 2007 s jasnou vizí – podpořit, finančně i odborně, neziskové organizace a občanskou společnost při plánování a realizaci sociálního podnikání. Vyvrcholením soutěže je udělení cen nejlepším studiím v oblasti sociálního plánování ve všech třech zemích.

Do soutěže se přihlásily organizace podporující handicapované osoby, ochránci přírody, společnosti zaměřené na vyhledávání pracovních příležitostí pro osoby žijící na okraji společnosti, rozvoj místního podnikání, zprostředkování přístupu k rodinné zdravotní péči či kvalitnímu předškolnímu vzdělávání nebo boj proti závislostem všeho druhu. Ruku v ruce s rozmanitostí žadatelů šla i široká škála navrhovaného sociálního podnikání – chráněné pekařské, aranžérské, řemeslné nebo zahradnické dílny pro osoby s mentálním nebo fyzickým postižením, online a softwarové služby, ekoturistika, letní tábory, umělecká galerie, jazykové kurzy, recyklační programy, hlídání dětí, obchod s biovýrobky a časopis.

Dvacet tři subjektů, které postoupily do finále, prošlo školením a pod individuálním mentorským dohledem odborníků z NESsT zpracovalo studie proveditelnosti jejich podnikatelských nápadů na sociální podnikání. V konečné fázi se sešli pracovníci NESsT a Citi z Bratislavy, Budapeště a Prahy, společně s místními podnikatelskými poradci prozkoumali předložené studie a vybrali následující tři vítěze:

– Bárka (Dunaharaszti, Maďarsko): Bárka se zaměřuje na sociální integraci osob s mentálním nebo fyzickým postižením. Od NESsT dostane grant a konzultační pomoc s cílem dále rozvíjet sociální podnikání zaměřené na prodej vysoce kvalitních designových produktů interiérové tvorby a dárků vytvořených lidmi s mentálním postižením. Firma poskytuje stálé zaměstnání cílové skupině a své kreativní nápady prezentuje na stránkách: www.larche.hu

– International Young Nature Friends (Praha, Česká republika): IYNF dává mladým lidem možnost vyznávat hodnoty vzájemné úcty, solidarity, udržitelnosti a lásky k přírodě. Od NESsT dostane grant a konzultační pomoc s cílem dále rozvinout podnikatelský záměr – správu databází a kontaktů neziskových organizací. Více na: www.iynf.org

– Slovenský skauting (Bratislava, Slovensko): Slovenský skauting podporuje fyzický, psychický a sociální rozvoj mladých lidí jako jednotlivců i zodpovědných a aktivních občanů. Od NESsT dostane grant a konzultační pomoc s cílem dále rozvinout podnikatelský záměr – letní a jazykové tábory pro děti a mládež. Více na: www.scouting.sk

Ceny vítězům předali spoluzakladatelé a generální ředitelé NESsT – Lee Davis a Nicole Etchart – spolu s Kennethem Quinnem a Batarou Sianturi, generálními řediteli České republiky a Maďarska. “Rádi jsme podpořili tuto důležitou iniciativu, která dává neziskovým organizacím v České republice, Maďarsku a na Slovensku možnost nejenom získat větší finanční nezávislost, ale i podstatně rozšířit aktivity zaměřené na pomoc potřebným,” řekl zástupce Citi Kenneth Quinn. “Ve spolupráci s NESsT jsme mohli nabídnout nejenom naše finanční zdroje, ale také dobrovolně přispět naším know-how ke zlepšení života ve společnosti.“ Nadace Citi Foundation již oznámila, že podpoří i další běh soutěže v roce 2008.

S cílem představit koncepci sociálního podnikání širšímu publiku z řad podnikatelů a investorů, proběhlo předávání cen NESsT-Citi ve stejných dnech, jako výroční konference společnosti Hungarian Venture Capital and Private Equity Association (HVCA). “Spolupráce se Citi – vedoucí finanční skupinou – dává sociálnímu podnikání ve střední Evropě daleko větší váhu a legitimitu,” říká Eva Varga, ředitelka NESsT pro rozvoj podnikání se sídlem v Budapešti. “Díky podpořeCiti se nám povedlo ukázat, jak může sociální podnikání neziskovým organizacím přinést tolik potřebné finanční zdroje a zároveň vytvořit pracovní místa a jiné možnosti pro minoritní skupiny obyvatelstva.”

Předání cen je jednou z aktivit, které NESsT plánuje na třídenní Sympozium o sociálním podnikání, probíhající v Budapešti ve dnech 13. až 15. listopadu, na oslavu desetiletého výročí podpory sociálního podnikání ve střední a východní Evropě a v jižní Americe.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).