Hlavní navigace

Nejlepší český nápad

Zástupci Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest společně s Úřadem průmyslového vlastnictví pořádali tento týden dvoudenní informační seminář k připravovanému projektu „Nejlepší český nápad“. Projekt je zaměřený na žáky základních a středních škol. Cílem projektu je vzbudit v mladých lidech, kteří budou brzy stát před rozhodnutím, jakou střední či vysokou školu zvolit, zájem o vědu, výzkum a technické obory a také šířit povědomí o ochraně duševního vlastnictví.

Sdílet

„Od tohoto projektu si slibujeme přiblížení technických a vědeckých oborů mládeži, a tím i jejich větší zájem o studium technických oborů. Dostatečný počet absolventů technických škol je nezbytný pro naše poslání získávat sofistikované investice. Věřím, že se do soutěže aktivně zapojí celé školy, které jsou pro dosažení kýženého dopadu nezbytné“, říká Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest.

Financování projektu je nyní předmětem diskuse. Snahou je získat finanční prostředky ze strukturálních fondů Evropské unie.

Semináře se zúčastnili zástupci z Holandska. Myšlenka na vznik projektu u nás vychází z holandského modelu televizní soutěže „The Best Idea of Innovation Award“, který představil pan David M. Harry a přítomné hosty seznámil i s vývojem a historií soutěže. Druhý z hostů představil projekt, který úspěšně běží v holandských středních školách „Kids and science“. Projekt pěstuje mezi 12 až 15letými školáky povědomí o technice, o inovativnosti, o nutnosti myšlenku umět formulovat a také ochránit její hodnotu. Oba projekty spolu velmi úzce souvisí. Po vystoupení zahraničních hostů se živě diskutovalo převážně o vztahu dětí a mládeže k technice, vědě a výzkumu.

Soutěž je určena pro mládež od 12 do 17 let. Účastníci do soutěže přihlásí své „technické nápady“, ty nejlepší z nich jsou pak následně patentovány Úřadem průmyslového vlastnictví a vyhodnocené během TV pořadu. Tento úspěšný projekt v Holandsku odstartoval v roce 2004 a přihlásilo se 110 účastníků. Během dosavadní historie projektu bylo celkem zasláno 2500 „technických nápadů“, z nich bylo patentováno 55 nápadů. Jako příklad lze uvést stojan „Raz,dva,tři“ na vánoční stromek www.onetwotree.nl nebo kapsa na přepravu a uchování čerstvých řezaných květin www.flowerbagvase.com. Televizní sledovanost této soutěže je srovnatelná se soutěží typu „Holandsko hledá superstar“.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).