Hlavní navigace

Nejdynamičtější firmou ČR je příbramský PBtisk

Příbramská tiskárna PBtisk se stala nejdynamičtější společnosti České republiky v nultém ročníku hodnocení Štiky českého byznysu, které připravuje společnost COFACE Intercredit Czechia ve spolupráci s týdeníkem PROFIT. Žebříček Štiky českého byznysu představuje dosud nejkomplexnější posouzení ekonomické výkonnosti, platební schopnosti a dynamiky českých firem.

Sdílet

„Prvenství v soutěži náleží společnosti PBtisk za významný nárůst obratu v hodnoceném období, výbornou rentabilitu i optimální zadluženost,“ řekl ředitel společnosti Coface Intercredit Czechia Jiří Hylmar. Firmě PBtisk se podařilo získat 770,9 bodu z tisíce možných.

Na druhém místě skončila s 763,5 bodu společnost Provimi Pet Food CZ, s. r. o., z Brniště u Jablonného v Podještědí, která vyrábí a prodává granule a konzervy pro psy a kočky a krmiva pro další druhy zvířat. Třetí příčku s 756,5 bodu obsadila společnost Green-Swan Pharmaceuticals CR, a. s., z Prahy, jež se zabývá výrobou a distribucí volně prodejných přípravků a léčebné kosmetiky v České republice. Firmou s nejvyšším obratem, nejvyšším ziskem i nejvyšším počtem zaměstnanců v první stovce štik je společnost Philip Morris ČR, a. s.

Projekt Štiky českého byznysu je unikátní tím, že v celkovém hodnocení nehraje po kvalifikaci firmy žádnou roli velikost podniku, a na předních místech se tak mohou umístit i méně známé menší firmy. Hodnocení navíc není zároveň zatíženo žádnou individuální volbou, opírá se jen o objektivní ekonomické ukazatele hodnocené v období 3 let.

Průměrná „štika“ z první stovky žebříčku má 108 zaměstnanců, její obrat v roce 2003 dosahoval 430 milionů korun a její zisk za téže období činil 75,7 milionu korun. Průměrná hodnota Indexu 1000 ŠTIK firem z první stovky žebříčku činí 680 bodů. V první stovce je 80 společností s ručením omezeným, 18 akciových společností a dvě podnikající fyzické osoby.

Mezi první stovkou štik je nejvíce firem z Prahy – 27, na druhém místě se umístil Zlínský kraj s 13 podniky, třetí pak je Jihomoravský kraj s 11 podniky. Naopak Ústecký kraj je v první stovce zastoupen pouze dvěma společnostmi a Středočeský kraj zde má kromě vítězné firmy PBtisk jen dva další zástupce. „Přední postavení Zlínska v žebříčku ukazuje, že v tomto regionu stále žije Baťův duch,“ uvedl Jiří Hylmar.

Pokud jde o odvětvovou strukturu, v celorepublikové první stovce štik převládají firmy, které mají jako jeden z oborů činnosti obchod – takových je 65. Druhou nejčetnější skupinu tvoří firmy ze zpracovatelského průmyslu (55), třetí nejčastější jsou firmy podnikající v nemovitostech, jichž je 20 (celkový součet je vyšší než 100, protože firmy mohou mít více oborů činností). V první stovce naopak nejsou zastoupeny žádné firmy podnikající v odvětvích finance, energie a voda, veřejná správa, vzdělávání, zdravotnictví a zemědělství.

Společnost Coface Intercredit Czechia sestavila také žebříčky sta nejdynamičtějších firem pro všech 14 krajů ČR. Mezi jednotlivými regiony země jsou přitom značné rozdíly. Například nejvyšší podíl firem zabývající se obchodní a servisní činností je v Jihomoravském kraji (45,6 % oproti průměru 34,5 % za celou ČR). Žebříček Středočeského kraj se vyznačuje nejvyšší průměrnou hodnotou Indexu 1000 CIC, nejvyšším průměrným obratem i ziskem firem, nejvyšším podílem firem podnikajících v nemovitostech (22 %, průměr ČR je 9,8 %) a naopak nejnižším podílem podniků ze zpracovatelského průmyslu (20 %, průměr ČR je 37,9 %). Nejvyšší procento společností působících ve zpracovatelském průmyslu má naproti tomu kraj Vysočina (48,8 %).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).