Zatímco Real Madrid obhájil první místo z loňského ročníku, FC Barcelona, která v letech 2002 až 2003 prošla finanční transformací, se nyní vyšvihla na druhou příčku. „Můžeme odhadovat, že oba španělské velkokluby v nynější sezóně vydělají kolem 300 milionů eur,“ říká Dan Jones, partner Deloitte pro podnikání ve sportu.
Příjmy prvních 20 klubů ve fotbalové finanční lize Deloittu letos přesáhly 3,3 miliardy eur, o 7 % více než v předcházejícím roce. Když Deloitte svou tabulku sestavil poprvé, to bylo za sezónu 1996/1997, činily příjmy první dvacítky 1,2 miliardy eur.
„Fotbal je stále rostoucím sportem, zejména v nejvyšších soutěžích,“ komentuje Dan Jones. „Obrovská obliba kopané a obchodní zájmy se odrazily v dalším roce silného růstu. Pro stále více evropských klubů nabývá na důležitosti globální trh.“
Čelních 20 míst žebříčku je ostatně čistě evropskou záležitostí. Anglické kluby obsadily osm z nich, 4 místa z první dvacítky patří Italům, tři Němcům, dvě Španělům a po jednom klubu jsou zastoupeny Skotsko, Francie a Portugalsko. Nejbohatší anglický klub Manchester United je letos čtvrtý po loňském druhém a předloňském prvním místě. „Až dokončí stavbu nového stadionu, vrátí se do čela,“ poznamenává Paul Rawnsley, partner Deloitte. „Musíme si uvědomit, že Manchester United je nejziskovějším fotbalovým klubem na světě.“
Hlavním zdrojem růstu příjmů fotbalových klubů jsou vysílací práva. Je o ně stále větší zájem a trh se liberalizoval. Díky tomu například příjmy z přenosů francouzské ligy vynesly do 11. místa Olympic Lyonnais. Nové smlouvy, které uzavřela Premiér League, mohou vést během dvou let k tomu, že se budou anglické kluby vyskytovat na 10 místech z Top 20.