Hlavní navigace

Nástroj na sdílení úvěrových rizik od IFC pomáhá v České republice rozvíjet trh s obnovitelnou energií

[Tisková zpráva] Mezinárodní finanční korporace IFC, která je členem skupiny World Bank Group, poskytla České spořitelně, největší bance na českém trhu podle počtu, prostředky na snížení úvěrových rizik, které bance pomohou pokračovat ve financování projektů obnovitelné energie.

Sdílet

IFC poskytla České spořitelně nástroj na sdílení rizik, jehož hodnota v místní měně odpovídá částce 47,5 milionů € a který se vztahuje na portfolio úvěrů ve výši až 100 milionů €. Banka tyto finanční prostředky použije na rozvoj projektů „na zelené louce“ v oblasti obnovitelné energie, jejichž prostřednictvím by v České republice mohly být sníženy emise skleníkových plynů o 570 tun ročně, což odpovídá spálení 270 kilotun uhlí v českých elektrárnách. Tato investice přispěje k plnění strategického cíle IFC, který spočívá v snižování emisí skleníkových plynů, zejména v Evropě a Střední Asii.

„Je nám velkým potěšením, že můžeme pokračovat v podpoře našeho stávajícího klienta – České spořitelny, v jeho intenzivnější činnosti na poli obnovitelné energie, která pomůže snížit emise skleníkových plynů a výrazně přispěje ke splnění našeho cíle ohledně klimatických změn v regionu,“ řekla Snežana Stoiljkovič, ředitelka IFC pro střední a východní Evropu.

Investice staví na úspěšné účasti banky v programu komerčního financování energeticky úsporných projektů IFC (Commercializing Energy Efficiency Finance). Od svého vstupu do tohoto programu v roce 2004 čerpala banka poradenské služby IFC a získala od IFC záruku do výše 15 milionů €. Dnes je Česká spořitelna na trhu jedničkou, co se týče financování projektů obnovitelné energie v České republice, a hodnota jejího portfolia v této oblasti přesáhla 340 milionů €.   

Zmírnění klimatických změn je pro korporaci IFC prioritou, která se odráží v jejích úspěších spojených s obnovitelnou energií. Od roku 2005 IFC investovala do projektů obnovitelné energie více než dvě miliardy USD.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).