Hlavní navigace

Nadace Partnerství podpoří bezpečné cesty do škol

Praha (10. dubna 2007) – Nadace Partnerství vyhlašuje ve spolupráci s finanční skupinou AXA první ročník projektu bezpečných cest do škol s názvem Na Zelenou. Jeho cílem je zvýšit bezpečnost dětí při cestách do školy a motivovat je k dojíždění na kole či docházení pěšky. Pro pilotní rok projektu byly vybrány základní školy v Chroustovicích na Pardubicku, Veliši na Královéhradecku, Liberci a Klášterci nad Ohří. Od příštího roku pak budou moci žádat o podporu v otevřeném grantovém kole všechny základní a střední školy v ČR. Generálním partnerem projektu Na zelenou je finanční skupina AXA.

Sdílet

V České republice je každý rok usmrceno při dopravních nehodách zhruba 40 dětí. Z mezinárodních srovnání přitom vyplývá, že ČR vykazuje zhruba dvakrát až třikrát vyšší počet obětí dopravních nehod, než je obvyklé ve vyspělých západoevropských zemích. V ČR je navíc stále podceňován vliv dopravního prostředí na nehodovost a přetrvává nechuť k opatřením, která by nějakým způsobem omezila automobilovou dopravu a pohodlí řidičů. Projekt Na zelenou je proto zaměřený nejen na zvyšování bezpečnosti dětí při cestách do a ze školy, ale i na motivaci k dojíždění do školy na kole nebo docházení pěšky, popisuje program Petr Šmíd z Nadace Partnerství.

Průběh samotného projektu je rozdělen do několika na sebe navazujících etapách. Nejprve každé dítě zakreslí s pomocí rodičů do připravené mapky svou obvyklou cestu do školy a vyznačí místa, která považuje za nebezpečná. Poté pracovní skupina vytvoří souhrnnou mapu okolí školy se všemi rizikovými místy a seznámí s ní místní policii a zastupitele. Na jejím základě bude zpracována studie dopravního řešení, kterou škola předá zástupcům města.

Velmi intenzivně vnímáme počty dětských životů, které jsou každoročně zmařeny na našich silnicích. Z povahy oboru v němž působíme, považujeme za nutné a vhodné přispívat prostřednictvím tohoto projektu ke zlepšování těchto neblahých statistik a chránit životy dětí, říká ředitel PR a komunikace společnosti AXA Marek Zeman.

Projekt Na Zelenou byl inspirován příklady z Velké Británie a čerpá ze zkušeností, které získalo občanské sdružení Pražské matky na šesti pražských základních školách. Podobný model jsme v minulém roce úspěšně uplatnili i na základní škole v Děčíně, dodává Šmíd.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).