Hlavní navigace

Česká pojišťovna a nadace Leontina předaly první tři asistenční psy dětem ve středočeském kraji

Česká pojišťovna a Nadace Leontinka dnes v Mladé Boleslavi předaly svým novým majitelům tři vycvičené asistenční a vodicí psy v rámci společného projektu Psí oči. Umožnily tak výcvik psů Badyho a Elišky a feny Lary, kteří dnes pomáhají osmiletému Lukáši Šafrovi z Bakova nad Jizerou, stejně staré Barboře Reiterové z Mnichova Hradiště a rovněž osmiletému Miroslavu Kubelkovi z Běrunic na Nymbursku.

Sdílet

Výcvik jednoho asistenčního psa, který se stává pro své nové kamarády nejenom pomocníkem, ale často i důležitým terapeutem, se pohybuje kolem 200 tisíc korun. Současně všechny tři psy Česká pojišťovna také nadstandardně pojistila na úhradu případných veterinárních vý­loh.

Dvouletý Bady je zlatý retriever a jeho novým domovem se stal středočeský Bakov nad Jizerou, kde bydlí také Lukáš Šafr, kterému komplikují život následky dětské mozkové obrny. Bady Lukáše nejenom hlídá, ale denně s ním provádí i hodinová canisterapeutická cvičení, po kterých se začala zlepšovat Lukášova řeč. Tříletý pes Eliška zůstane u Barbory Reiterové z Mnichova Hradiště, které rovněž pomáhá zvládat zdravotní problémy po dětské mozkové obrně. Do Běrunic, vzdálených zhruba padesát kilometrů od Mladé Boleslavi, putuje třetí čtyřnohý pomocník – labradorský retriever Lara. Bude tam pomáhat Miroslavu Kubelkovi překonávat problémy, vyplývající z jeho zdravotního postižení.

Bady masíruje Lukáškovi tváře, ale také mu dokáže podat francouzské hole, pomocí kterých se pohybuje, vysvětlila Ivona Šafrová. Vlastně přinese jakýkoliv předmět, na který ukážeme laserovým ukazovátkem.

Projekt Psí oči má za cíl zajistit spolufinancování výcviku vodících a asistenčních psů pro děti a mládež se zrakovým nebo kombinovaným postižením. Zahájila jej už loňská podzimní aukce zaměstnanců České pojišťovny, při které bylo za 150 tisíc korun vydraženo vybavení známých sportovců, mezi nimiž nechyběla například ani vlastnoručně podepsaná hokejka Jaromíra Jágra. První dva asistenční psy v rámci projektu Psí oči našly své nové majitele už koncem loňského roku v Ostravě, kde Česká pojišťovna a Nadace Leontinka předaly psa Bollse Barborce Chalupové z Pražma na Frýdecko-Místecku a Honzíkovi Matlákovi z Ostravy.

Česká pojišťovna je známým podporovatelem veřejně prospěšných, kulturních a sportovních akcí. V posledních letech se zaměřuje především na podporu dětí z dětských domovů a sociálně slabých rodin.

Nadace Leontinka pomáhá dětem a studentům se zrakovým postižením. Jejím posláním je umožnit jim integraci do společnosti, vzdělání a společenské a sportovní aktivity.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).