Hlavní navigace

Na tzv. účtu sociálního pojištění byl v lednu přebytek 1,3 mld. Kč

V lednu 2006 zaplatili plátci pojistného na důchodové pojištění a příslušenství celkem 22,8 miliard Kč, naopak na důchodových dávkách (starobní, invalidní a pozůstalostní důchody) ČSSZ vyplatila cca 25,2 miliard Kč. V těchto výdajích je zahrnuta i záloha vyplacená v lednu 2006 České poště na výplaty únorových důchodů (4 miliardy korun) a další výdaje jiných období. Pokud se tedy tzv. účet důchodového pojištění o zmíněné vlivy jiných období očistí, pak byl ke konci ledna v přebytku 0,8 miliard Kč.

Sdílet

Na pojistném na nemocenské pojištění a příslušenství k němu letos v lednu ČSSZ vybrala 3,5 mld. Kč, tedy o 0,3 mld. Kč více než ve stejném období roku 2005. Výdaje na dávky nemocenského pojištění byly v lednu 2006 cca 3 mld. Kč, tj. o 0,3 mld. Kč více než za stejné období předchozího roku. Přebytek na tzv. účtu nemocenského pojištění byl tak k poslednímu lednovému dni 0,5 mld. Kč, což je stejný výsledek jako v lednu 2005.

Celkový tzv. účet sociálního pojištění (zahrnující příjmy a výdaje na důchodové a nemocenské pojištění) očištěný o výdaje na důchodové pojištění související s jinými obdobími tak byl letos v lednu v přebytku 1,3 miliardy korun. Což je stejný stav jako v lednu 2005.

Výše uvedené informace se týkají pouze systému důchodového a nemocenského pojištění v působnosti ČSSZ. Netýkají se pojištění spravovaného ministerstvy vnitra, obrany a spravedlnosti. Ve výdajích na sociální pojištění nejsou započteny výdaje na administraci systému.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).