Hlavní navigace

Na analýzu včerejšího rozhodnutí ESD, které zakazuje segmentaci pojištěnců podle pohlaví, je příliš brzy

[Tisková zpráva] Evropský soudní dvůr včera označil segmentaci pojištěnců podle pohlaví jako diskriminaci a zakázal ji. Nová pravidla by měla podle soudu začít platit od 21. prosince příštího roku.

Sdílet

Na analýzu konkrétních dopadů tohoto rozhodnutí na pojistný trh je velice brzy. Pokud by začala opravdu platit, mohla by se v konečném důsledku dotknout  pojištěnců napříč celým trhem. Do výsledné podoby sazeb vybraných druhů pojištění, které by na jejich základě musely projít úpravou, by se kromě změn jednotlivých tarifů mohly promítnout i úpravy souvisejících pojistných podmínek, smluv a tiskových či marketingových materiálů.

„Zatímco u pojištění motorových vozidel pojišťovna Generali nepřihlíží k pohlaví klienta, u vybraných rizik životního pojištění naopak logicky ano,“ říká Ing. Petr Hájek, vrchní ředitel Product Management & Operations pojišťovny Generali a dodává: „Například ženy se v průměru dožívají vyššího věku než muži. Z pohledu pojišťovny se tak u žen snižuje riziko smrti, které se jim promítá do nižší sazby pojistného pro jeho krytí. Pokud by se na základě rozhodnutí ESD musela zmíněná sazba zvýšit, nejednalo by se o diskriminaci žen, když je statisticky dokázáno, že se dožívají vyššího věku?“.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).