Hlavní navigace

Motorkáři nebo řidiči osobních aut? Ve smutné statistice jasně vedou řidiči osobních vozů

[Tisková zpráva] Motorkáři si na silnici dovolí i manévry, které považujeme za riskantní, v novinách se často popisují jejich tragické nehody. Z toho všeho by bylo možné nabýt dojmu, že lépe si stojí řidiči aut. Statistiky ČSOB Pojišťovny, opírající se o vyhodnocení škod z povinného ručení, však dokazují něco jiného.

Sdílet


Pravděpodobnost zavinění nehody je u řidičů osobních aut mnohonásobně vyšší než u motocyklistů. Nic na tom nemění ani fakt, že „motorkářská“ sezona je kratší než ta automobilová.

U osobních aut se pravděpodobnost, že jejich řidiči zaviní během roku dopravní nehodu, pohybuje v průměru kolem 5,5 procenta, což znamená, že jedna nehoda ročně připadá na každých 18 pojištěných vozidel. Naproti tomu u motorkářů jsou statistiky povinného ručení mnohem příznivější: riziko zavinění nehody je u nich přibližně desetkrát nižší.

„Je to samozřejmě ovlivněno i tím, že motocyklisté jezdí na svých strojích obvykle jen zhruba polovinu roku. Ale i při zohlednění tohoto faktu je riziko, že během roku zaviní nehodu z povinného ručení, stále asi pětkrát nižší než u řidičů osobních aut,“ říká Jaroslav Král, ředitel odboru řízení produktů neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny, a dodává: „S nadsázkou řečeno. Je to tak trochu jako s leteckými nehodami. Těch je také daleko méně než nehod na silnicích, ale kvůli jejich závažnosti se o nich mluví víc.“Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).