Hlavní navigace

Ministr Gandalovič jednal s Transparency International o problémech dosavadního čerpání evropských peněz

Praha, 22. září 2006: Ministr Gandalovič dnes jednal se zástupci organizace Transparency International, vedenými ředitelkou Adrianou Krnáčovou. Hlavním tématem jednání byla stávající pravidla čerpání prostředků z fondů Evropské unie.

Sdílet

Zástupci Transparency International na jednání vyjádřili pochybnost, zda veškeré projekty financované ze strukturálních fondů v současné době skutečně míří do oblastí, vymezených operačními programy. Zároveň poukázali na roztříštěnost informací a rozdílnou úroveň informačních zdrojů o této problematice, které nyní musí žadatelé o podporu z EU čelit.

„Tyto výhrady k dosavadnímu vývoji a podmínkách čerpání evropských peněz sdílíme také, proto jsem představitelům Transparency International navrhnul uspořádání společného semináře, kde budou rozebrány problémy v nastavení dosavadního systému,“ uvedl po jednání ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič, a doplnil: „Výsledek této analýzy pak využijeme k lepšímu nastavení nového systému čerpání fondů EU v příštím programovacím období, tedy v letech 2007 – 2013.“

Dnes už je zřejmé, že na počátku přípravy systému pro čerpání z fondů EU došlo k nastavení až příliš striktních procedur a složitých implementačních struktur, upozornil Gandalovič. Také dosavadní způsob informování potenciálních žadatelů o podporu není podle jeho názoru efektivní a musí se změnit.

Na zlepšení celého systému už začalo MMR pracovat. „Připravujeme jak zjednodušení v podávání a schvalování žádostí, urychlení procesu hodnocení a výběru projektů, tak zlepšení systému kontroly a zvýšení průhlednosti čerpání peněz. Zároveň budeme měnit komunikaci s potenciálními žadateli – místo abstraktních reklam budeme prezentovat hotové projekty, které jsou nejlepším důkazem toho, že to všechno úsilí žadatele má opravdu smysl,“ doplnil ministr pro místní rozvoj.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).