Hlavní navigace

Ministr Eduard Janota předal Zlaté koruny nejlepším finančním produktům

Praha, 23. června 2009 – V úterý večer předal v TOP HOTELU Praha ministr financí Eduard Janota ocenění nejlepším finančním produktům v letošním 7. ročníku prestižní soutěže Zlatá koruna. Předávání cen se zúčastnil i bývalý ministr Miroslav Kalousek, který letos v lednu převzal nad letošním ročníkem Zlaté koruny záštitu ministerstva financí. V rámci soutěže byly uděleny tři hlavní ceny – Novinka roku, Cena veřejnosti a Cena podnikatelů – a předána ocenění nejlepším produktům celkem v 15 kategoriích.

Sdílet

„Zlatá koruna se stala prestižní záležitostí, která poskytuje vodítko občanům při volbě vhodných finančních produktů a současně dává jednotlivým finančním ústavům možnost prezentace i důležitou zpětnou vazbu. Velmi pozitivně vnímám snahu poskytovat veřejnosti co nejvíce informací a finančních produktech, což přispívá k zodpovědnému rozhodování spotřebitelů.“ Eduard Janota, ministr financí ČR.

„Hodnocení nezávislými odborníky je v rozsahu v jakém se provádí u nás naprosto ojedinělé. Nezaměřuje se jen na určité části trhu, ale poskytuje fundovaný a kompetentní pohled na všechny jeho oblasti. Potěšitelný je velký zájem veřejnosti. Věřím, že tím, co Zlatá koruna dělá, přispívá k větším znalostem lidí a vede je k důkladnějšímu uvažování o finančních otázkách.“ Pavel Doležal, ředitel soutěže Zlatá koruna.

„Jako největší a nezávislá finančně poradenská společnost partnerstvím se Zlatou korunou dlouhodobě propojujeme finanční poradenství s finančními produkty. Počet produktů přihlášených do soutěže dokazuje, z jak širokého sortimentu mnoha finančních institucí je možné vybírat. To je důkazem vyspělosti tohoto sektoru v České republice, z čehož mohou nejvíce těžit právě spotřebitelé. Pro správné využívání služeb finančního sektoru je právě individuální finanční poradenství nejdůležitějším nástrojem.“ Pavel Uzel, předseda představenstva OVB Allfinanz, generální partner Zlaté koruny.

Letošní ročník byl nejlépe obsazeným ročníkem v celé dosavadní historii. Soutěže se zúčastnilo 213 produktů od 67 poskytovatelů. Loni to bylo 182 produktů.

V hlavní kategorii Novinka roku s převahou zvítězilo životní pojištění FLEXI Pojišťovny České spořitelny. Druhé místo obsadil produkt PaySec Poštovní spořitelny a třetí místo patří Hypotéce po webu Hypoteční banky. Po účtech, které kralovaly v minulých letech, byl letos nejvíce oceněn pojišťovací produkt a produkty využívající internet.

V oblasti pojištění sbírala ocenění především Kooperativa pojišťovna, která získala Zlatou korunu za inovovaný produkt povinného ručení s živelným pojištěním a pojištěním pobytu v nemocnici zdarma a za produkt TREND v kategorii pojištění pro podnikatele. Dále získala dvě druhá místa za Komplexní pojištění vozidel Global a za životní pojištění Perspektiva 6 BN. V kategorii životních pojištění, která patří tradičně k nejvíce obsazeným ve Zlaté koruně, zvítězilo stejně jako letos v Novince roku FLEXI životní pojištění Pojišťovny České spořitelny.

Z ostatních oceněných si stabilní pozici drží mezi nejlepšími účty mKonto loni i letos úspěšné mBank a oblíbený spořící účet ING Konto. Elektronickému bankovnictví již po léta a letos opět vévodí eKonto Raiffeisenbank (zpočátku to byla vlajková loď eBanky). Na druhé místo se v letošním roce propracovalo Internetové bankovnictví mBank. Ve stavebním spoření opět stejně jako loni nejvíce porotu zaujal ATRAKTIV úvěr 3,7% p.a. Českomoravské stavební spořitelny a hned na druhém místě Zelený úvěr Nízká hyposplátka Raiffeisen stavební spořitelny. Třetí místo patří tentokrát produktu stavební spořitelny Wüstenrot Družstevní byt. V kategorii hypoték loni třetí Variabilní hypotéka Raiffeisenbank je již letos první. Další místa obsadila novinka Hypotéka po webu Hypoteční banky a Flexibilní hypotéka Komerční banky.

Mezi úvěry dali odborníci přednost produktům podporujícím studium, na prvním místě Úvěru na vzdělání Poštovní spořitelny a na druhém místě úvěru Gaudeamus Komerční banky. Třetí místo zaujala Konsolidace půjček od GE Money Bank. V kategorii platebních karet si Zlatou korunu jako v minulých letech oproti tradici neodnesla banka, ale penzijní fond. Pod názvem První karta , která vám spoří na penzi uspěla AXA karta stejnojmenného penzijního fondu. Mezi podnikatelskými účty si nejlépe vedli dva nováčci, na prvním místě Podnikatelské eKonto Raiffeisenbank a na druhém mBusiness konto mBank. Podnikatelské úvěry ovládly dva produkty GE Money Bank – nejvyšší ocenění získal úvěr na podporu obnovitelných zdrojů energie ECO-Energy a hned druhý skončil produkt Renovace Plus.

Významný posun oproti minulým ročníkům nastal v hodnocení produktů Finanční akademií, která letos čítala již 293 členů. Ještě před dvěma roky bylo akademiků 102. Rozšíření Finanční akademie zejména o specialisty na jednotlivé segmenty finančního trhu umožnilo vytvořit sekce pro hodnocení jednotlivých kategorií složené z odborníků, kteří dobře znají problematiku dané oblasti a mohou posuzovat produkty skutečně kvalifikovaně. To přispělo k větší vypovídací hodnotě výsledků a k větší objektivitě hodnocení.

Nebývalý zájem o hlasování v soutěži Zlatá koruna projevila veřejnost. Letošní sedmý ročník tak překonal počtem 126 030 hlasujících všechny dosavadní rekordy. Například loni se stejného hlasování zúčastnilo 43 293 osob. Z celkového počtu 126 030 hlasů bylo v Ceně veřejnosti odevzdáno 112 879 hlasů a v Ceně podnikatelů 13 151 hlasů. Rekordní byl i počet produktů, pro které lidé hlasovali. Letos jich bylo 615, tedy o 75 více než loni.

V Ceně veřejnosti letos zvítězilo internetové bankovnictví GE Money Bank Internet Banka, druhé místo zaujalo mKonto mBank, které zvítězilo loni a na třetím místě této ankety skončila Nízká hyposplátka Raiffeisen stavební spořitelny. Cenu podnikatelů si letos vybojoval nový produkt České pojišťovny Komplexní pojistný program pro dopravce, druhé je Komplexní pojištění podnikatelů NOE Plus pojišťovny Allianz a třetí TREND (loni první) pojišťovny Kooperativa.

Všechny oceněné produkty včetně jejich stručného popisu a veškerých parametrů jsou zájemcům ode dneška k dispozici na serveru www.zlatakoruna.info. Tento server je největším specializovaným serverem finančních produktů. Je zde umístěno více než 500 produktů z celé současné nabídky na trhu. Návštěvníci mají možnost jednotlivé produkty porovnávat a prostřednictvím on line prodeje přímo nakupovat. Letos v dubnu zaznamenal server rekordní počet návštěv, které za tento jediný měsíc překročily 100 000.

Součástí Zlaté koruny jsou i pravidelná finanční fóra Zlaté koruny, která se věnují aktuálním ekonomickým otázkám. Letos v dubnu se konalo již IV. Mezinárodní finanční fórum Zlaté koruny k dopadům světové finanční krize. Na fórech vystupují přední osobnosti od nás i ze zahraničí a fóra mají široký mediální ohlas. Prostřednictvím živých on line přenosů na internetu a celodenních živých vstupů na ČT 24 je pokaždé sledují desetitisíce lidí.

Výsledková listina Zlatá koruna 2009

Hlavní kategorie

Novinka roku
 1. FLEXI životní pojištění / Pojišťovna České spořitelny, a.s.
 2. PaySec / Poštovní spořitelna
 3. Hypotéka po webu / Hypoteční banka, a.s.
Cena veřejnosti
 1. Internet Banka / GE Money Bank, a.s.
 2. mKONTO – osobní účet / mBank – BRE Bank SA, organizační složka podniku
 3. Nízká hyposplátka / Raiffeisen stavební spořitelna, a.s.
Cena podnikatelů
 1. Komplexní pojistný program pro dopravce / Česká pojišťovna, a.s.
 2. Komplexní pojištění podnikatelů NOE Plus / Allianz pojišťovna, a.s.
 3. TREND / Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group

Kategorie A- Produkty určené retailovým zákazníkům

Účty
 1. mKONTO – osobní účet / mBank – BRE Bank SA, organizační složka podniku
 2. Spořicí účet ING Konto / ING Bank N.V., organizační složka
 3. LBBW Spořicí účet / LBBW Bank CZ, a.s.
Elektronické bankovnictví
 1. eKonto – špičkové elektronické bankovnictví / Raiffeisenban­k, a.s.
 2. Internetové bankovnictví mBank / mBank – BRE Bank SA, organizační složka podniku
 3. SERVIS 24 / Česká spořitelna, a.s.
Stavební spoření
 1. ATRAKTIV úvěr 3,7 % p.a. / Českomoravská stavební spořitelna, a.s.
 2. Zelený úvěr Nízká hyposplátka / Raiffeisen stavební spořitelna, a.s.
 3. Družstevní byt / Wüstenrot – stavební spořitelna, a.s.
Hypotéky
 1. Účelová Variabilní hypotéka – unikátní na českém trhu / Raiffeisenban­k, a.s.
 2. Hypotéka po webu / Hypoteční banka, a.s.
 3. Flexibilní hypotéka / Komerční banka, a.s.
Úvěry
 1. Úvěr na vzdělání / Poštovní spořitelna
 2. Úvěr Gaudeamus / Komerční banka, a.s.
 3. KONSOLIDACE PŮJČEK – jedinečná nabídka na českém bankovním trhu / GE Money Bank, a.s.
Platební karty
 1. AXA karta – první karta, která Vám spoří na penzi / AXA penzijní fond, a.s.
 2. Chytrá karta / Česká spořitelna, a.s.
 3. Merlin – pojištění platebních karet / Komerční banka, a.s.
Životní pojištění
 1. FLEXI životní pojištění / Pojišťovna České spořitelny, a.s.
 2. PERSPEKTIVA 6 BN / Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group
 3. Životní pojištění Garant Invest / ING Životní pojišťovna N.V., pobočka pro Českou republiku
Neživotní pojištění
 1. Povinné ručení s živelním pojištěním a pojištěním pobytu v nemocnici zdarma / Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group
 2. Komplexní pojištění vozidel GLOBAL / Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group
 3. Pojištění V KOSTCE – moderní a originální pojištění, které je současně velmi flexibilním balíčkem pojištění pro občany / Česká pojišťovna, a.s.
Penzijní připojištění
 1. Penzijní připojištění u Penzijního fondu České spořitelny / Penzijní fond České spořitelny, a.s.
 2. ING Penzijní připojištění / ING Penzijní fond, a.s
 3. Penzijní připojištění se státním příspěvkem / Generali penzijní fond, a.s.
Podílové fondy
 1. ČSOB Zajištěné fondy / ČSOB Investiční společnost, a.s.
 2. ČS fondy životního cyklu / Investiční společnost České spořitelny, a.s.
 3. ATLANTIK Flexibilní dluhopisový fond / ATLANTIK Asset Management investiční společnost, a.s.
Leasing
 1. Optimal leasing automobilů s flexibilními službami / ČSOB Leasing, a.s.
 2. Audi 0% A4 a A3 / ŠkoFIN s.r.o.
 3. Financování letecké techniky / SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o.

Kategorie B – Produkty určené malým a středním podnikům

Podnikatelské účty
 1. Podnikatelské eKonto / Raiffeisenbank, a.s.
 2. mBUSINESS KONTO / mBank – BRE Bank SA, organizační složka podniku
 3. Efekt Start / Komerční banka, a.s.
Podnikatelské úvěry
 1. ECO-Energy: úvěr na podporu obnovitelných zdrojů energie / GE Money Bank, a.s.
 2. Renovace Plus / GE Money Bank, a.s
 3. EU Profi úvěr / Komerční banka, a.s.
Pojištění pro podnikatele
 1. TREND / Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group
 2. Pojištění právní ochrany pro soukromého lékaře, lékařskou praxi, lékárníka a veterináře / D.A.S. pojišťovna právní ochrany, a.s.
 3. TopGEN / Generali Pojišťovna, a.s.
Leasing pro podnikatele
 1. Full-service leasing – varianta ALL INCLUSIVE / ALD Automotive s.r.o.
 2. PREMIERLEASE 2009 – Hertz Lease Full service leasing / HERTZ LEASE – Archer Sheridan s.r.o.
 3. Škoda Octavia 0 % DPH / ŠkoFIN s.r.o.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).