Hlavní navigace

Ministerstvo financí zvýšilo odhad ekonomického růstu

V dnes zveřejněné makroekonomické predikci Ministerstvo financí očekává, že příznivý makroekonomický vývoj bude i nadále pokračovat. Reálný růst HDP dosáhl v roce 2005 cca 4,9 %, tedy mírně více než původně odhadovaných 4,8 %. V roce 2006 by i přes odeznění jednorázových efektů spojených se vstupem do EU a přes dopady současných vysokých cen ropy měl růst ekonomiky dosáhnout 4,6 %, tedy o 0,2 % více než podle původního předpokladu MF. Růst bude i nadále tažen zlepšováním výsledků zahraničního obchodu, mělo by dojít ke zrychlení růstu spotřeby domácností i investiční aktivity. I letos tedy bude pokračovat přibližování české ekonomiky k úrovni vyspělých evropských zemí.

Sdílet

Rizikem se však stává nedávné posilování kurzu české koruny k euru až na rekordní úroveň 28,30 CZK/EUR. Tento kurz již neodpovídá vývoji fundamentálních veličin, zdůrazňuje první místopředseda vlády a ministr financí Bohuslav Sobotka.

Růst spotřebitelských cen zůstane mírný. Průměrná míra inflace se z 1,9 % v loňském roce zvýší na cca 2,6 % v roce 2006 zejména v důsledku vyšších cen energií.

Růst zaměstnanosti, který se obnovil v roce 2005 po dvou letech poklesu, bude pokračovat i v roce 2006 a měl by dosáhnout téměř 1 %. Mezinárodně srovnatelná míra nezaměstnanosti by se v roce 2006 mohla přiblížit hranici 7,5 %.

Podíl deficitu běžného účtu na HDP, který vyjadřuje míru vnější rovnováhy, by se měl v roce 2006 dostat pod úroveň 2,5 % zejména v důsledku dalšího zlepšování obchodní bilance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).