„Na vysoký podíl podnájemníků má vliv nefungující trh s tržním nájemným neboli regulace nájemného. V souvislosti s probíhající deregulací cen nájemného a stavebním boomem z posledních let lze ovšem očekávat, že podíl vlastního bydlení se začne opět zvyšovat,“ říká Michal Tuček, produktový manažer hypoték GE Money Bank.
Zatímco dnes žije ve vlastním bydlení dle výsledků průzkumu asi 57 % Čechů, jejich rodiče na tom byli lépe. Rodinný dům nebo byt vlastnilo 66 % z nich. Kromě nárůstu bydlení v podnájmu se také mírně zvýšil podíl družstevních bytů. Ve vlastním bydlení žijí ze sledovaných zemí nejčastěji Poláci. Bydlení ve vlastním deklaruje 89 % z nich.
Touha po zlepšení standardu bydlení, ať už koupí nového nebo rekonstrukcí stávajícího, je v rámci sledovaných zemí nejvyšší v ČR – změnu v následujících 3 letech plánují dvě třetiny dospělých lidí. V Maďarsku nebo Rumunsku je to pouze 40 % lidí ve věku 18 až 65 let.
Exkluzivní průzkum GE Money proběhl letos v srpnu a září mezi respondenty v České republice, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Rusku, na representativním vzorku dospělé populace. Průzkum pro GE Money provedla společnost TNS AISA.