Hlavní navigace

Mezi pražskými čtvrtěmi jsou velké cenové rozdíly

Koupit rodinný domek blízko Prahy může přijít na slušnou sumu peněz – ale také nemusí. I mezi pražskými čtvrtěmi se dá vybírat. Z běžně obchodovaných lokalit vyjdou nejdráž Dejvice s průměrnou cenou 68 tisíc za metr čtvereční a nejlevněji Kladensko, které je o více než dvě třetiny levnější.

Sdílet

PRAHA, 22. března 2005 – Rodinný domek v blízkosti Prahy není levná záležitost. Přesto i v metropoli se dá ušetřit. Nemovitost například v blízkém Kladensku, atraktivních Velkých Přílepech nebo v Libeři se pohybuje v průměru kolem 21 tisíc korun za metr čtvereční. Naopak v nejdražších Dejvicích se cena v průměru vyšplhá až na 68 tisíc korun. Jen o málo levněji vyjdou Hlubočepy a Troja.

Typický kupující rodinného domku v Praze se dá rozdělit do tří skupin. Především se jedná o mladé rodiny s malým dítětem, ve věkové skupině 26 až čtyřicet let. Tito klienti poptávají především novou výstavbu, tedy hotové rodinné domky, rovnou k nastěhování a platí především přes hypotéční úvěr. Další skupinu tvoří také mladí lidé, ale bez dětí, kteří hledají něco levnějšího, ale staršího s tím, že si domek budou rekonstruovat. A třetí skupina se skládá ze starších klientů nad 45 let. Ti hledají především něco za Prahou – klid, zeleň a přírodu, popsal Petr Wimmer, generální ředitel internetového tržiště nemovitostí InOcean.

Z pohledu investora jsou lákavou pražskou čtvrtí Říčany, kde se oproti loňsku cena zvýšila o bezmála třetinu. Stejně atraktivní se ukázaly i lokality jako Stodůlky, Ruzyně nebo Velké Popovice, kde cena stoupla skoro o čtvrtinu. Ale i v metropoli se na poli nemovitostí dají zažít cenové pády. Typickým příkladem může být oblast kolem Újezdu nad Lesy, kde se cena meziročně propadla v průměru o 18,6 procenta. Obdobně jsou na tom rodinné domky v Kobylisích, kde je cena nižší o 16,7 procenta.

Rodinný domek je ovšem podle realitních makléřů obecně dobrou investicí. Pokud jde o zajímavou lokalitu, cena stoupá spolehlivě. Rodinné domky stabilně rostou zhruba o pět procent ročně. V letošním roce bude růst malinko vyšší – odhaduji o sedm procent. Nicméně to platí v průměru, nikoli obecně. Vývoj ovlivní lokalita, dostupnost a další parametry, které budou rozhodující pro klienty, potvrdila ředitelka realitní kanceláře Palladium Reality Iva Cikánková.

Už dnes internetové tržiště nemovitostí InOcean registruje mezi obchodujícími stoupající poptávku po dvougeneračních domech. Podle realitních odborníků půjde o trend roku 2005. Zájem je především o dvoupodlažní domky zhruba čtyři nebo 5+1 s pozemkem zhruba 500 až sedm set metrů čtverečních. Prim hraje dobrá dostupnost do Prahy – například sjezd z dálnic, okruh zhruba 25 až 30 kilometrů a dobrý technický stav bez předpokladu náročné rekonstrukce, shrnul generální ředitel internetového tržiště nemovitostí InOcean Petr Wimmer.

Internetové tržiště nemovitostí InOcean v průběhu března spustilo anglickou mutaci webových stránek. K dnešnímu dni registruje více než padesát uživatelů ze všech regionů České republiky. Pro své zákazníky B2B tržiště nabízí nyní služby zdarma. V rámci InOcean je navíc k dispozici i systémové řešení, které umožňuje export dat z nejčastěji používaných realitních softwarů. Podle plánu se tržiště rozšířilo i o klienty z řad developerů.

Jan Hlaváč
mediální konzultant InOcean

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).