Hlavní navigace

Makroekonomická predikce: Příznivý vývoj ekonomiky by měl pokračovat

Ministerstvo financí dnes na svých internetových stránkách zveřejnilo novou červencovou Makroekonomickou predikci České republiky.

Sdílet

V predikci se očekává, že nadále bude pokračovat příznivý makroekonomický vývoj. Ekonomický růst, tažený převážně investicemi a zahraničním obchodem, by měl v letošním roce i v roce 2006 dosáhnout 4,0 %. Největším rizikem pro udržení této úrovně ekonomické dynamiky je vývoj vnějšího prostředí. Výraznější zpomalení růstu a dovozu zemí EU by mohlo ohrozit zlepšování obchodní bilance. Další nárůst cen ropy by se odrazil v důchodové situaci podnikové sféry a s určitým zpožděním by mohl zbrzdit investiční aktivitu.

Spotřeba vlády v prvním čtvrtletí letošního roku poklesla o 3,8 %. Reforma veřejných financí vede k úspornému chování vládních institucí jak z hlediska zaměstnanosti, tak i nákupu zboží a služeb, říká první místopředseda vlády a ministr financí Bohuslav Sobotka. Ve druhém a třetím čtvrtletí se zde však projeví jednorázově pořízení nadzvukových letounů. V příštím roce předpokládá MF pokles spotřeby vlády o 0,2 %.

Růst spotřebitelských cen zůstane pravděpodobně mírný s průměrnou mírou inflace ve výši 1,8 % v letošním roce a 2,2 % v roce 2006.

Růst zaměstnanosti, který se obnovil v letošním roce po dvou letech poklesu, by měl přetrvat i v roce 2006 a měl by dosáhnout 0,4 % v obou letech. Podíl deficitu běžného účtu na HDP, který vyjadřuje míru vnější rovnováhy, by měl pokračovat v poklesu k úrovni 3,5 % v roce 2006.

Hlavní makroekonomické indikátory

Hlavní makroekonomické indikátory

Údaje o růstu zaměstnanosti za rok 2002 jsou uvedeny v závorce vzhledem k metodické změně ve Výběrovém šetření pracovních sil.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).