Hlavní navigace

Linka ČSA do Kodaně slaví 60 let existence

České aerolinie (ČSA) 1. listopadu oslaví šedesát let od založení pravidelného leteckého spojení mezi Prahou a Kodaní. Poprvé ČSA letěly do dánské metropole 1. listopadu 1946, tehdy spoj zajišťovaly legendární letouny Dacota DC-3.

Sdílet

ČSA v současnosti na linku do Kodaně nasazují moderní proudové letouny Boeing 737 pro 162 cestujících. „Jen za první pololetí letošního roku využilo spojení do Kodaně 44.910 cestujících. Proti stejnému období loňského roku je to nárůst o 14,3 procenta,“ uvedla u příležitosti 60. výročí linky ředitelka zastoupení ČSA v Kodani Olga Havlasová. Za celý loňský rok ČSA mezi Prahou a Kodaní přepravily více než 80.000 cestujících.

Leteckého spojení ČSA do Kodaně využívají především podnikatelé a manažeři. Více než 20 procent cestujících pokračuje z Prahy dále návaznými linkami ČSA především na střední Východ a do jihovýchodní Evropy. V poslední době stále více cestujících směřuje z Kodaně dále přes Prahu do Sarajeva nebo Sofie.

„V roce 1946, ke kterému se vztahuje výročí linky do Kodaně, byla založena nová spojení do řady dalších destinací například do Londýna, Amsterdamu, Curychu, Paříže, Bukurešti, Bruselu, Stockholmu, Bělehradu nebo Varšavy. Podobného rozmachu síť ČSA doznala v historii už jen v letech 1992 a 2004,“ připomněla rozvoj letecké dopravy před šedesáti lety Marie Macounová, viceprezidentka pro vývoj produktu.

ČSA v současnosti nabízejí 13 letů týdně z Prahy do Kodaně. Ve všední dny a sobotu startují letouny ČSA z Prahy do Kodaně ráno v 7:20 hod a večer v 17:00 hod. Zpět se vracejí v 9:30 hod a v 19:10 hod. V neděli ČSA nabízejí pouze večerní let s návratem do Prahy druhý den ráno.

Dánská metropole leží na východním pobřeží ostrova Sjaelland a částečně na ostrově Amager. Od roku 2000 je Kodaň spojena osm kilometrů dlouhým Oresundským mostem se švédským městem Malmö. V Kodani žije okolo 1,2 milionu obyvatel. Turisté by při návštěvě dánské metropole neměli minout přístav nebo symbol města – sochu Malé mořské víly, ale také pevnost Kastellet, královský palác Amalienborg a řadu dalších památek. Pro mnohé turisty ale může být lákadlem také fakt, že v Kodani sídlí dva věhlasné pivovary Karlsberg a Tuborg.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).