Hlavní navigace

Linka Českých aerolinií do Sofie oslaví 60 let existence

České aerolinie v sobotu oslaví šedesát let od zahájení pravidelného leteckého spojení mezi Prahou a bulharským hlavním městem Sofií. Poprvé tehdejší Československé aerolinie letěly do této destinace 9. února 1948. Spoj zajišťovaly legendární letouny DC-3 Dacota. V současnosti společnost na dvě spojení denně nasazuje své nejmodernější letouny Airbus A320 nebo Boeingy 737 pro 162 cestujících.

Sdílet

Československé aerolinie zahajovaly provoz do Sofie v poválečném období plném plánů na další rozvoj společnosti. V roce 1948 ČSA otevřely řadu vnitrostátních linek, velké množství spojení do zahraničí, plánovaly zahájení letů do USA a Kanady a nákup amerických dálkových letadel. Konec plánům však učinil politický převrat 25. února 1948, který vyvolal výrazné omezení sítě linek a pokles letecké přepravy.

Vloni využilo spojení do Sofie 113 700 cestujících, což byl meziroční nárůst o 10,9 procenta. Celkem České aerolinie uskutečnily mezi Prahou a Sofií v roce 2007 téměř 620 letů, což je meziroční zvýšení o 5,5 procenta. Rychlejší nárůst počtu cestujících než počtu letů svědčí o tom, že vytíženost linek se rok od roku zvyšuje. V letošním roce České aerolinie očekávají další zvýšení poptávky po linkách mezi Prahou a Sofií. K odpolední a večerní lince tak nově přibude třikrát týdně také ranní spoj s odletem v úterý, středu a pátek v 6:50 ze Sofie a v 9:15 z Prahy. Celková nabízená kapacita mezi Prahou a Sofií se tak meziročně zvýší o deset procent.

Leteckého spojení Českých aerolinií mezi Prahou a Sofií využívají především podnikatelé a manažeři. Velká část cestujících pokračuje z Prahy dále návaznými linkami Českých aerolinií především do západní Evropy, Skandinávie, ale také USA.

České aerolinie v době platnosti zimního letového řádu, tedy do 29. března nabízejí do Sofie v podstatě dvě denní spojení s odletem z Prahy v 11:30 a 19:10. Ze Sofie mohou cestující letět v 9:00 a v Praze přistát v 9:55 tedy před hlavní odletovou špičkou. Odpolední let startuje ze Sofie v 15:10 a v Praze přistává v 16:05.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).