Hlavní navigace

AAABYTY.CZ: Lidé shánějí k pronájmu malé a levnější byty

Trh s pronájmy bytů po celé České republice se postupně mění. Může za to hlavně zvýšený zájem lidí o nákup vlastního bydlení. Nyní v podstatě platí, že ten, kdo má peníze, kupuje vlastní nemovitost. Pronájmy pak shánějí především lidé, kteří na hypotéku finančně nedosáhnou, anebo ti, již potřebují dočasné, levnější, řešení své bytové situace. Proto je největší zájem o levné menší byty – ale i jejich cena podle analýzy největší realitní kanceláře AAABYTY.CZ meziročně vzrostla jen o 2,6 procenta.

Sdílet

„Cena pronájmů nekvalitních bytů či na druhé straně příliš velkých a luxusních bytů meziročně klesla. Dokonce až o deset procent. Podobný vývoj jako u bytů se dá v jednotlivých krajích vysledovat i u rodinných domků. Největší zájem je o pronájmy do 20 tisíc korun měsíčně. Dražší domky se pronajímají velmi špatně,“ uvedl ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ Petr Illetško.

U pronájmů přitom stále platí, že větší atraktivitu a tím i vyšší ceny mají nemovitosti v centrech měst, v cihlové zástavbě, dobré lokalitě a kvalitě. Hůře a za nižší částky se pronajímají byty s horší dostupností do center, v panelových domech a před rekonstrukcí.


Vybrané oblasti České republiky jsou seřazeny abecedně:

BRNĚNSKO

Ceny pronájmu menších bytů – garsonky, 1+kk a 1+1 o výměře do 40 metrů čtverečních – začínají v Brně již na pěti tisících korun měsíčně. Ceny končí na 13 tisících korun u stometrových bytů v cihlové zástavbě. Obecně platí, že největší zájem je právě o malé byty do sedmi tisíc korun měsíčně včetně plateb inkasa.

„V Brně nepociťujeme zlevnění ani zdražení, ceny stagnují. Vysvětlujeme si to tím, že ceny jsou postaveny na hranici možností, kdy je klient ochoten částku vynaložit na pronájem, a ne na splácení vlastní hypotéky. V případě, že klient na hypotéku nedosáhne, vyhledává pronájmy v cenové relaci okolo šesti tisíc korun,“ vysvětlil Martin Ďuriš, manažer brněnské pobočky realitní kanceláře AAABYTY.CZ.

Z hlediska lokalit je v kraji největší zájem o byty v centru Brna, dále v oblasti Brno-sever a na Znojemsku. Naopak na úplný nezájem poptávajících narážejí brněnské lokality jako Cejl či Bratislavská ulice. Je to dáno tím, že v oblasti jsou problematická sídliště. Na stejné straně spektra zájmu se však nacházejí i pronájmy rodinných domů, obzvláště luxusních. I tady chybí klientela.

„U rodinných domků jsme od počátku roku zaznamenali stagnaci a trend se nezmění ani do konce prosince. Navíc velké novostavby drahých rodinných domků se i velmi špatně prodávají,“ upozornil Martin Ďuriš, manažer brněnské pobočky realitní kanceláře AAABYTY.CZ.

ČESKOBUDĚJOVICKO

Na Českobudějovicku začínají ceny pronájmu malých bytů na částce 4,5 tisíce korun měsíčně. Velkometrážní byty se nabízejí za ceny od devíti tisíc korun výše, záleží také na stavu a vybavení. Obecně trh pronájmů bytů v kraji provází spíše stagnace.

„Ceny pronájmů se nehýbají, drží se stále stejné výše. Kdo pronajímá, má pokryté náklady bytu a ještě mu zbývá, takže není důvod ceny zvyšovat. Druhá věc je, že nájem a pronájem využívají lidé buďto dočasně, nebo s nižšími příjmy. Kdo má vyšší příjem, už uvažuje o vlastním bydlení,“ potvrdila celorepublikový trend Vladimíra Svobodová z českobudějovické pobočky AAABYTY.CZ.

Atraktivitu nemovitosti určenou k pronájmu v kraji určuje především lokalita. To platí hlavně u dražších nemovitostí a také u rodinných domů. Co se rodinných domů týče, nejlépe jdou na odbyt domky s dispozicí 3+1 až 4+1 v ceně do 12 tisíc korun měsíčně.

„Zájem o pronájem luxusních domů je velmi individuální, záleží na možnostech, postavení a potřebách klienta. Pohybuje se v cenové relaci od 15 tisíc korun výše. Zde hraje největší roli komfort, který dům nabízí,“ shrnula manažerka českobudějovické pobočky AAABYTY.CZ Vladimíra Svobodová.

KARLOVARSKO

Ceny pronájmů v karlovarském regionu se z hlediska celého Česka drží vysoko – hlavně díky stabilnímu přílivu poptávky po bytech ze strany cizinců. Avšak za poslední rok zde ceny nájmů spíše stagnovaly. Malé byty v centru Karlových Varů se pronajímají za zhruba sedm až osm tisíc korun, mimo centrum za zhruba šest tisíc korun. Ceny velkých bytů končí na 12 tisících korun.

„Vysvětlení stagnace je jednoduché. Lidé, a to ani cizinci, nehodlají platit více než před rokem a nabídka zcela převyšuje poptávku. Každý pronajímatel si postupně uvědomuje, že je pro něj zajímavější stabilní příjem, i když nižší, než vydělat jeden nebo dva měsíce více, ale pak hledat brzy nového nájemníka. Střídáním nájemníků dochází také k rychlejšímu opotřebení nebo vybydlování bytu,“ upozornil Jindřich Pěč, vedoucí karlovarské pobočky AAABYTY.CZ.

Potenciální nájemníci považují za důležitý technický stav nejen bytu, ale také domu, ve kterém se nachází. Z hlediska lokalit je největší zájem o byty v lázeňském centru Karlových Varů, naopak nejmenší v lokalitách Chodov, Sokolov, Cheb a Aš. Stejný trend lze pozorovat u rodinných domů – největší zájem je o domy do 10 kilometrů od Karlových Varů a do cenové relace 15 tisíc korun. O domy ve výše zmíněných horších lokalitách je zájem jen velmi malý.

KRÁLOVÉHRADECKO A PARDUBICKO

V Pardubickém a Královéhradeckém kraji se ceny pronájmů bytů také drží na stejné úrovni jako v loňském roce. Největší zájem je o byty s dispozicí 1+1 a 2+1 za cenu šest až sedm tisíc korun. Nejlépe jdou na odbyt byty přímo v centrech měst či s dobrou dopravní dostupností.

„Nejmenší zájem je o byty větší než 3+1 v ceně vyšší než 12 tisíc korun. Navíc platí, že čím dále od větších, bývalých okresních měst leží, poptávka slábne. V případě Hradce a Pardubic jde o vzdálenost maximálně patnáct kilometrů, dále už nikdo pronájmy nechce,“ vysvětlil manažer královéhradecké pobočky Pavel Tichý.

Ve východočeském regionu téměř neexistuje trh s pronájmy rodinných domů, a to jak standardních, tak luxusních. „V našem regionu není prakticky žádný zájem o pronájem rodinných domů, není nabídka ani příliš velká poptávka. O luxusní domky jsme zatím nezaznamenali vůbec žádný zájem,“ shrnul manažer královéhradecké pobočky Pavel Tichý.

LIBERECKO

I na Liberecku platí, že velký zájem stále trvá o pronájmy levnějších nemovitostí v centrech měst či s dostatkem pracovních příležitostí v okolí. Z hlediska regionálního členění je nejatraktivnější Liberec, nejmenší zájem je o Frýdlantsko a Semilsko.

„Největší zájem je o malé byty s dispozicí do 2+1 a s cenou do 7,5 tisíce korun měsíčně. Nejmenší je o velké byty zhruba 4+1 se zařízením. Co se týče rodinných domů, zájem je o menší domky se zahradou, nejlépe v klidné části města a s cenou do 20 tisíc korun. Malý zájem je o velké domy bez pozemku a nad 20 tisíc,“ popsal Luboš Koutník, vedoucí liberecké pobočky AAABYTY.CZ.

Menší byt se dá v centru Liberce pořídit za cenu šest tisíc korun měsíčně plus poplatky. Mimo Liberec je cena o zhruba tisícikorunu nižší. Ceny bytů 3+1 se v Liberci pohybují mezi 8,5 až 10 tisíci korun. O pronájmy luxusních domů je zájem téměř nulový.

OLOMOUCKO

Hlavně přítomnost univerzity způsobuje, že z hlediska cen pronájmů bytů patří Olomouc v České republice k dražším městům. Pronájem menšího bytu v centru se pohybuje mezi sedmi a devíti tisíci korun měsíčně, panelový byt mimo centrum města jde pořídit za pět až sedm tisíc korun.

„Ceny pronájmu od loňska nepoklesly ani nijak dramaticky nevzrostly. Ovšem ani propad zájmu se nekoná. Je to dáno tím, že Olomouc je studentské město, kde poptávka po pronájmech je dost vysoká. Navíc v Olomouci je mnoho dojíždějících za prací ze severu Olomouckého kraje, kde je pracovních příležitostí mnohem méně. Tito lidé také využívají pronájmy,“ upřesnil Igor Kohut, manažer olomoucké pobočky AAABYTY.CZ.

Z hlediska lokalit je tedy nejatraktivnější přímo město Olomouc, nejmenší zájem je o Mohelnicko a o oblast Zábřehu na Moravě. Rodinné domy jdou dobře na odbyt ve městech a okolí měst, jako je Olomouc, Prostějov či Přerov, a to v ceně do 15 tisíc korun měsíčně. U luxusních domů se lze s poptávkou setkat pouze v okolí Olomouce či v Jeseníkách – zde se ceny pohybují nad 20 tisíci korun měsíčně. Stejně jako u bytů přetrvává i v případě rodinných domů slabý zájem o Šumpersko či okolí Mohelnice.

OSTRAVSKO

Oproti loňskému roku se ceny pronájmů na Ostravsku příliš nezměnily. Jen u menších bytů lze hovořit o nárůstu v řádu 10 až 20 procent. Loni se pronajímal malý byt v centru města za pět tisíc korun, nyní je to o tisíc korun více. O malé a levnější byty je také největší zájem. Ceny pronájmů větších bytů se pohybují zhruba na 12 tisících korun měsíčně, přičemž po nich není tak zřetelná poptávka.

„Oproti loňsku se ceny pronájmů moc nezměnily, spíše šly jen jemně nahoru. To přisuzujeme vlivu dvou protikladných faktorů. Jednak se v Ostravě během roku zvedly ceny prodávaných bytů o více než třetinu, což ceny pronájmů tlačí automaticky také nahoru. Ruku v ruce s tím stále více lidí koupilo byt právě pro účely pronájmu. Jenže vzhledem k větší nabídce a výhodným podmínkám bankovních hypotečních úvěrů narážejí pronajímatelé bytů na menší zájem o drahé pronájmy. Proto zůstávají ceny v hladině, kde jsou ještě pro klienty zajímavé,“ popsal Martin Ďuriš, manažer ostravské pobočky realitní kanceláře AAABYTY.CZ.

Pronájmy rodinných domů nejsou v regionu příliš rozšířeny. Jejich ceny se podle vybavenosti pohybují kolem 15 tisíc korun měsíčně. Z hlediska regionů je největší zájem o Ostravu a Frýdek-Místek, nejmenší tradičně o Bruntálsko.

„O pronájem luxusních rodinných domů zatím zájem nebyl, ale s příchodem investorů čekáme, že poptávka poroste. Ceny by se mohly dostat až ke 40 tisícům korun měsíčně,“ uzavřel Martin Ďuriš, manažer ostravské pobočky realitní kanceláře AAABYTY.CZ.

PLZEŇSKO

Rovněž na Plzeňsku jsou nejčastěji vyhledávány malé a levné byty do zhruba šesti tisíc korun v centru a 4,5 tisíce korun mimo centrum. Ceny pronájmů se zde meziročně v průměru snížily o zhruba pět až osm procent.

„Důvod je částečně ten, že lidé si raději kupují byty do osobního vlastnictví a investují peníze do své nemovitosti,“ popsala manažerka plzeňské pobočky AAABYTY.CZ Monika Piroháčová.

Ceny pronájmu rodinných domů se pohybují mezi 15 a 20 tisíci korun. Poptávka ale není příliš vysoká – zájem je spíše o dolní hranici cenového intervalu. Totéž platí o pronájmu velkých bytů s cenou nad 10 tisíc korun. Tam jde říci, že poptávka existuje hlavně ze strany zahraničních studentů.

PRAHA A OKOLÍ

Praha již několikátým rokem zažívá pokles cen pronájmů, a to hlavně v oblasti luxusnějších nemovitostí. Ceny obdobných bytů se meziročně snížily o 10 procent. Naopak ceny levnějších, menších, a tedy žádanějších nemovitostí stále spíše stagnují.

„Téměř vždy platí, že nejlépe se budou pronajímat byty v centru a širším centru města. Okrajové části se stávají pro pronájem méně zajímavými. Situace je jiná než například před pěti lety. Bytů už není takový nedostatek a díky dostupným hypotečním úvěrům už není ani tak vyšponovaná poptávka. Zájemci o pronájem jsou navíc vybíravější,“ uvedl ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ Petr Illetško.

Cena malometrážního bytu v centru Prahy v cihlové zástavbě se pohybuje kolem 10 tisíc korun. Mimo centrum v cihlové zástavbě jde o částku osm tisíc korun, v panelu sedm tisíc korun. Tyto ceny jsou však kalkulovány za byty v dobré kvalitě či po rekonstrukci.

„Koupit byt ve vybydlených lokalitách panelových sídlišť na okraji města už není žádné investiční terno. V současnosti už ani snadná dostupnost metrem nemusí být sázka na jistotu. Pokud cesta metrem do centra města trvá například půl hodiny, lokalita už není zdaleka tak lákavá. A cena za pronájem musí jít odpovídajícím způsobem dolů,“ shrnul ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ Petr Illetško.

STŘEDNÍ ČECHY

Ceny pronájmů bytů ve středních Čechách jsou už delší dobu také stabilní a dá se říci, že jejich výše se pohybuje podle dostupnosti do Prahy či za pracovními příležitostmi. Například na Příbramsku jde garsonku pořídit za zhruba 5,5 tisíce korun. Nejvyhledávanější jsou pronájmy v ceně maximálně 10 tisíc korun.

„Co se týká rodinných domků, příliš velký zájem o pronájmy není. Určitá poptávka existuje po domech v centrech měst, kde je zároveň možnost zřízení provozovny – obchod, gastronomie a podobně. Zde je cenová hranice atraktivity zhruba 15 tisíc korun. Luxusnější nemovitosti se občas pronajímají v atraktivních lokalitách směrem k Praze – například na Dobříšsku nebo Voznicku. Zde se cena může vyšplhat až na 40 tisíc korun,“ upřesnil ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ Petr Illetško.

Na sever od Prahy – například na Kladensku či Slánsku – jsou také nejčastěji hledány levnější byty, tedy do 8,5 tisíce korun včetně poplatků. U rodinných domů jde spíše rovněž o levnější nemovitosti, s cenou pronájmu do 12, maximálně 15 tisíc korun za měsíc.

„O každou levnější nemovitost je zájem. To platí jak při koupi nemovitosti, tak u pronájmu. Otázkou zůstává hranice, kde je klient ochoten smířit se ne vždy s komfortem, jaký mu bude levnější pronájem nabízet. O pronájmy tohoto typu mají zájem mladé páry a rodiny čekající na vlastní bydlení,“ uzavřel ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ Petr Illetško. O luxusní pronájmy domů na Kladensku není příliš velký zájem. Je to dáno omezenou skupinou poptávajících.

ÚSTÍ NAD LABEM

Jednou z výjimek tuzemského trhu pronájmů je Ústecko. V kraji se ceny pronájmů zvýšily meziročně až o pětinu. Nárůst se týká především bytů v zajímavých lokalitách a v dobrém stavu.

„Před rokem stál měsíční nájem bytu 1+kk v cihlovém domě v centru čtyři tisíce korun, dnes stojí už pět tisíc. Není moc rozdíl, zda je to centrum či okraj, cihla či panel – jediný rozdíl je v lokalitě. Například v lokalitě s problematickou romskou komunitou se jakýkoli byt pronajímá velmi špatně. Byt 4+1 v Krupce u Teplic se tak pronajímá za pouhých pět tisíc korun,“ popsala situaci na Ústecku šéfka tamní pobočky realitní kanceláře AAABYTY.CZ Kateřina Bilská.

Zatímco o pronájmy bytů obecně je v kraji velký zájem, totéž se nedá říci o poptávce po nájmu rodinných domů. Ty téměř neexistují, stejně jako pronájmy luxusních rodinných domů. Podobně není zájem o pronájmy velkých a drahých bytů. Zájemci nejvíce opomíjeným regionem je Šluknovský výběžek.

ZLÍNSKO

Ceny pronájmů na Zlínsku se od loňska příliš nezměnily. Je to dáno tím, že poptávka je díky dostatku pracovních příležitostí stále dost vysoká. Malý byt v cihlové zástavbě v centru města se dá pořídit za šest tisíc korun, mimo centrum v panelovém domě za čtyři tisíce korun. Ceny větších bytů 3+kk většinou nepřevyšují hranici osmi tisíc korun – a to ani v centru města.

Pronájem nákladnějších nemovitostí není na Zlínsku příliš v kursu. „O pronájmy luxusnějších rodinných domů je v regionu zájem jedině za účelem podnikatelského využití. Ani po pronájmech standardních rodinných domů není příliš velká poptávka. Největší zájem – i z tak malého zájmu – je o pronájem menších a méně vybavených rodinných domů. Takové bydlení řeší přechodně sociálně slabší skupiny. Nejmenší zájem je právě o zmiňované luxusnější rodinné domy,“ upřesnila Ludmila Lorencová, manažerka zlínské pobočky realitní kanceláře AAABYTY.CZ.

Poptávka po pronájmech je výrazně podprůměrná v lokalitách, kde není využití ani rekreační, ani pracovní. To ve zlínském regionu znamená Valašskokloboucko a okrajové části bývalého kroměřížského okresu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).