Hlavní navigace

Lidé na jižní Moravě mají stále vysoký zájem o hypotéky

Jihomoravský kraj je regionem s nejstabilnější poptávkou po hypotékách. Zatímco za celou Českou republiku se v prvním čtvrtletí snížil objem poskytnutých hypotečních úvěrů občanům meziročně o 31 %, v Jihomoravském kraji byl rozdíl pouhých 15 %. Hypoteční banka včetně svých partnerů jako lídr trhu dokonce vykázala nárůst objemu poskytnutých hypoték v Jihomoravském kraji o 14 % na 684 mil. Kč.

Sdílet

V prvním čtvrtletí roku 2009 bylo poskytnuto občanům v Jihomoravském kraji podle statistik Ministerstva pro místní rozvoj celkem 1 115 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 1,89 miliardy korun. Za první čtvrtletí roku 2008 to bylo 1 355 hypoték za 2,24 miliardy korun. Jihomoravský kraj byl tak na začátku roku regionem s nejmenším poklesem objemů poskytnutých hypoték.

Zájem lidí o hypotéky na jižní Moravě je stále velmi silný, počet smluv uzavřených v naší pobočce dlouhodobě roste. Klienti oceňují zejména odborný přístup specialistů a široký výběr produktů a služeb, komentuje vývoj ředitel regionální pobočky Hypoteční banky v Brně Pavel Soukup.

Také v Brně je u klientů Hypoteční banky nejoblíbenějším produktem hypoteční úvěr do 85 % zástavní hodnoty nemovitosti s fixací úrokové sazby na 5 let. Přibližně 60 % schválených hypoték má pětiletou fixaci sazeb.

Stabilnímu zájmu o hypotéky na jižní Moravě pomáhá také pestrá nabídka nových i starších bytů, uvedl Pavel Soukup. Klienti v Brně a okolí využívají hypotéku především na nákup bytu a rodinného domu. Z hlediska pozemků mají největší zájem o stavební parcely v severozápadní části od Brna, která je oblíbená především díky přírodě, doplňuje Pavel Soukup.

Další zajímavosti k hypotečním úvěrům v Jihomoravském kraji (podle statistik Hypoteční banky):

  • Jihomoravský kraj je z hlediska objemu druhým největším regionem hypotečního trhu za Prahou, v žádném z dalších krajů nebylo uzavřeno více než 1 000 hypoték za čtvrtletí.
  • Nejmladší klienti jsou právě z Jihomoravského kraje – více než čtvrtinu klientů loni tvoří lidé z věkové skupiny 25 – 29 let.
  • Klienti z Brna a okolí se řadí do skupiny málo se rozvádějících, je jich pouze 13 %. Nejmenší podíl rozvedených klientů má Zlínský kraj (11 %), naopak největší kraj Karlovarský (19 %).
  • Průměrná výše hypotéky v Jihomoravském kraji za posledních pět let vzrostla zhruba o 100 % na 1,84 mil. Kč, po Praze a Jihočeském regionu je to třetí nejvyšší průměrná hypotéka mezi regiony.
  • Průměrná doba splatnosti hypotečního úvěru v kraji za posledních pět let stoupla z necelých 20 let na 24,9 roku.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).