Hlavní navigace

Letiště Praha přivítalo v prvním poletí bez mála šest milionů cestujících

Letištěm Praha v prvním pololetí prošlo rekordních 5,9 milionu cestujících. Znamená to více než šestiprocentní nárůst ve srovnání s rokem 2007. Toto číslo dokládá rostoucí zájem veřejnosti o leteckou dopravu. Hranice 6 milionů pasažérů odbavených během jednoho roku padla v roce 2001. Letos stačilo k překonání tohoto počtu pouhých šest měsíců.

Sdílet

V porovnání s loňským rokem vzrostl počet cestujících na Letišti Praha na 5 933 568 z 5 580 685. Velmi pozitivní jsou i výsledky počtu vzletů a přistání letadel (tj. pohybů). Meziročně vzrostly o 4,3 % na 87 408 z loňských 83 745 pohybů. „Znamená to, že v této oblasti se díky cílené aktivitě Správy Letiště Praha podařilo motivovat aerolinie k tomu, aby využívaly letadel s vyšší kapacitou přepravovaných cestujících,“ uvedl Jiří Pos, vrchní ředitel Správy Letiště Praha pro Letecký obchod, provoz a řízení majetku a doplnil: „Potvrzuje to i meziroční nárůst vzletové hmotnosti letadel o 8%.“

Dynamicky se v průběhu 1. pololetí rozvíjel segment nízkonákladové přepravy. Na celkovém provozu letiště se letos podílela již 1 420 168 přepravených, tj. plnými 23,9 %, což je o 10,2 % více cestujících než vloni. Nárůst přepravených lidí u síťových dopravců činil 7,3 %. O tom, že Letiště Praha si buduje pozici mezinárodního hubu, hovoří i počet transferových cestujících, kterých dosáhl podílu 18,5 %.

Prvenství mezi leteckými společnostmi s nejvyšším počtem cestujících v 1. pololetí zaujímají České aerolinie s více než 2,5 milionem pasažérů. Druhou a třetí pozici obsadily SkyEurope a easyJet Airlines, čtvrté místo zaujal Travel Service a pětku největších dopravců uzavírá Lufthansa.

Velká většina cestujících z Letiště Praha využila již tradičně lety po Evropě, kterých se uskutečnilo 90,7 %. Nárůst zaznamenaly lety na Dálný (o 10,3 % více) a Střední východ (o 60,8 % více). Za skokany roku mezi cílovými zeměmi lze označit Španělsko se 47,5% zvýšením počtu přepravených cestujících, následované Spojenými státy americkými se 40,1% meziročním nárůstem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).