Hlavní navigace

Letadlo a železnice – ideální kombinace pro poznávání vzdálenějších evropských zemí

Vyplatí se výhodně letět z Prahy či Brna do některé ze vzdálenějších evropských zemí a tu následně procestovat se síťovou železniční jízdenkou Euro Domino.

Sdílet

Ideální kombinací pro detailní poznávání vzdálenějších evropských zemí je využití levných letenek z pražského, či brněnského letiště a výhodných železničních síťových jízdenek umožňujících detailně procestovat tyto země. Příkladem takové jízdenky, kterou prodávají České dráhy pro různé věkové skupiny (děti do 12 let, mládež do 26 let, dospělí cestující, senioři nad 60 let), je síťová jízdenka Euro Domino. Ta má platnost 1 měsíc a České dráhy ji prodávají pro cestování ve více než dvacítce evropských zemích s možností využití během 3 – 8 libovolných dní v průběhu celého měsíce její platnosti.

Až na letiště v Praze Ruzyni na jízdenku Českých drah

Cestovatelé z celé České republiky mohou svou cestu začít ve vlaku Českých drah, který je doveze do Prahy či Brna, odkud pak pokračují dále letadlem. V případě odletu z Prahy si cestující odkudkoli z České republiky mohou koupit JÍZDENKU ČESKÝCH DRAH AŽ DO STANICE LETIŠTĚ PRAHA. V Praze pak s touto jízdenkou vydanou do stanice LETIŠTĚ PRAHA využijí přepravu návazným autobusovým spojem Airport Expres jezdícím mezi nádražím Praha – Holešovice a mezinárodním letištěm Praha Ruzyně. Za přepravu Airport Expresem na letiště pak již není třeba cokoli doplácet. Výhodné je využití spojení Airport Expresem například pro cestovatele z Ústecka či Děčínska; stejně jako pro cestující z Břeclavi, Brna, Ostravy, Olomouce, Pardubic či České Třebové. Ze všech těchto míst jezdí přímé vlaky Českých drah kategorií EC a SC Pendolino na nádraží Praha Holešovice, kde je zajištěn přestup na spoj Airport Expres. Cestující přijíždějící na pražské Hlavní nádraží pak mohou s platnou jízdenkou do stanice Letiště Praha využít bezplatně přepravu trasou C pražského metra mezi stanicemi Hlavní nádraží a Nádraží Holešovice, kde pak přestoupí na autobusový spoj Airport Expres. Cestující, kteří pro příjezd do Prahy z Ostravy, Olomouce či Pardubic využijí spoje SC Pendolino, si mohou o vydání jízdenky až do stanice Letiště Praha požádat při nákupu jízdenky dle tarifu SuperCity bezplatně (cena je stejná jako pro jízdenky vydané do stanice Praha Holešovice).

Všechny jízdenky ze stanice Letiště Praha lze samozřejmě koupit i pro cestu zpět – spojení Airport Expres a návazné vlaky Českých drah je pak stejně výhodně možné využít i při cestě zpět z dovolené domů.

Euro Domino – umožní vidět více

Z letiště Praha Ruzyně lze cestovat za velmi výhodné ceny do řady destinací v celé Evropě. Lety za ceny od „několika korun“ směřují například do Velké Británie, Španělska, Švýcarska, Nizozemí či do skandinávských zemí. Ceny letenek se odvíjejí od nabídky jednotlivých dopravců (informace lze získat z webovských stránek jednotlivých dopravců) – například easyJet, SkyEurope, Smart Wings a dalších. Z Brna pak směřují lety společnosti Ryanair do Londýna Stanstedu. Webovské stránky všech těchto dopravců jsou v češtině, držitelům platebních karet umožňují přímý nákup letenky přes internet a samozřejmě platí – čím dříve jsou letenky koupeny, tím výhodnější je cena.

Po příletu do příslušné země pak už cestující může využít pro cestování vlakem síťovou jízdenku Euro Domino. Tu si před tím koupí pro příslušnou zemi v kterékoli mezinárodní pokladně Českých drah, a to ve verzi odpovídající věku cestujícího:

• děti od 4 do 12 let – EURO DOMINO –12 (platí 50% z ceny pro dospělé)
• mládež od 12 do 26 let – EURO DOMINO –26
• osoby nad 26 let – EURO DOMINO 26+
• seniory starší 60 let – EURO DOMINO 60+

Jízdenka Euro Domino například umožňuje:

• neomezený počet jízd během 3 až 8 dnů, které si cestující sám zvolí v průběhu 1 měsíce platnosti jízdenky na železniční síti Vámi zvolené země (lze si zvolit i více zemí);
• používat vlaky kategorií EC, IC, ICE a další většinou bez placení příplatků.

Co je zapotřebí k nákupu jízdenky Euro Domino:

K nákupu stačí doklad totožnosti (občanský průkaz nebo cestovní pas) na prokázání jména, data narození a místa trvalého bydliště, s nímž se zároveň cestující prokazuje při kontrole ve vlaku. Veškeré informace o jízdenkách Euro Domino a dalších výhodných nabídkách pro cestování vlaky v ČR i v zahraničí jsou dostupné také na internetu Českých drah (www.cd.cz; sekce Cestování vlakem).

Cestovatelský tip: Velká Británie – možnost poznat víc než Londýn

Asi nejširší nabídka letenek za výhodné ceny je z Prahy i Brna do Velké Británie. Spojení s několika místy zajišťuje několik českých i zahraničních leteckých společností. Ten, kdo chce například strávit týden v Londýně, si může díky jízdence Euro Domino v třídenní verzi za cenu 124 euro rozšířit své zážitky například o jednodenní výlety rychlovlakem HST (provozovatel společnost GNER) do Yorku (katedrála, mohutné městské hradby, Národní železniční muzeum, hrad a řada dalších historických staveb), příměstským vlakem do Canterbury (druhé turisticky nejvíce navštěvované anglické město, hlavní katedrála anglikánské církve) a Doveru (hrad, turistická procházka po křídových útesech) či rychlovlakem Pendolino společnosti Virgin Trains do Birminghamu. Navštívit je samozřejmě možné řadu dalších míst, která jsou díky rychlému a častému spojení (řada dálkových spojů jezdí až v půlhodinových intervalech) dostupná z Londýna i pro jednodenní výlety.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).