Hlavní navigace

Leasing v Evropě vzrostl o 14 procent

Praha, 6. 6. 2006 – Dle údajů evropské leasingové asociace Leaseurope loňský leasingový trh dosáhl rekordního objemu 270 miliard eur. Ve srovnání s rokem 2004 tak evropský leasing vzrostl o 14 procent. Trh roste dlouhodobě a kontinuálně, ale takto významný růst byl v Evropě naposledy zaznamenán v roce 1998, kdy leasingový trh vzrostl o 14,5 procenta.

Sdílet

Loňský rekordní dvojciferný růst výrazně předstihl tempo růstu evropské ekonomiky i růst investic v zemích evropské pětadvacítky, který meziročně vzrostl o 5,1 procenta. Objem nových leasingových obchodů v Evropě činil v roce 2005 2,37 procenta evropského HDP a podíl leasingu na investicích vzrostl na 15,94 procenta. Český leasing tvořil dokonce 4,06 procenta HDP a jeho podíl na investicích v ČR byl 17,22 procenta, čímž se český leasingový trh zařadil k nejúspěšnějším v Evropě.

Evropský leasingový trh tvoří takřka 50 procent světového trhu a je největším leasingovým trhem na světě. Objem evropského leasingu movitých věcí vloni již předstihl o cca 8 procent objem leasingu movitých věcí v USA. V jednotlivých evropských zemích se komoditní i produktová struktura leasingového trhu značně liší. Odlišnosti jsou způsobeny ekonomickým a legislativním rámcem jednotlivých zemí a zvyky a chováním zákazníků a dodavatelů.

Nejvyšší podíl na růstu leasingu mají nejvyspělejší evropské země jako Francie, Německo, Velká Británie, ale i země střední a východní Evropy. Například v sousedním Slovensku leasingový trh vloni vzrostl o rekordních 23 procent. Poprvé byly oznámeny výsledky ruského leasingového trhu, který se vloni s 6,8 miliardami eur zařadil na šesté místo v Evropě. Český trh, který vloni rostl o 4 procenta, je s 3,99 miliardami eur čtrnáctým největším trhem v Evropě.

„Významný růst evropského leasingu je nejlepším důkazem pozitivní role leasingu v ekonomice. Český leasing po loňském čtyřprocentním růstu v prvním čtvrtletí výrazně zvýšil dynamiku růstu na dvacet procent. Leasing má i na našem trhu díky svým specifickým výhodám pro zákazníky pevné místo,“ řekl k výsledkům evropského leasingového trhu generální ředitel ČSOB Leasing Karel Bouček. „ČSOB Leasing je největší leasingovou společností ve střední a východní Evropě a svými rostoucími objemy obchodů významnou měrou přispívá k růstu českého i evropského leasingového trhu,“ doplnil Karel Bouček.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).