Hlavní navigace

Které dividendové akcie byly nejlepší za posledních 10 let?

Pokud se investor zamýšlí nad nákupem tzv. dividendových akcií, zpravidla má na mysli velké a stabilní firmy a to mohou být i komponenty blue chips indexu DJIA. Může si koupit na NYSE akcie jako jsou Procter and Gamble (PG) nebo Johnson and Johnson (JNJ) a má zaručen určitý pravidelný dividendový výnos. Ovšem tyto firmy nepatří k největším plátcům dividend.

Sdílet

Pokud se podíváme na seznam prvních 10– ti firem z hlediska velikosti výnosu z výplaty dividend, největší firmou v tomto seznamu figurující ovšem až na 10. místě je firma Legg Mason (asset management company, investiční služby) s tržní kapitalizací 11 mld USD a se současným kursem 92,23 USD za akcii. Pokud se tedy podíváme na No. 1, je třeba uvést, že touto firmou v USA je za poslední dekádu společnost Corporate Office Properties Trust (OFC) a jedná se o nemovitostní investiční trust. Současný kurs na NYSE činí 45,84 USD za akcii.

V níže uvedeném seznamu je prvních pět firem, které svými objemy vyplacených dividend zajistily za posledních 10 let investorům současný výnos vyšší než je 1%. Jedná se tyto korporace:

Společnost Celkový výnos Sektor

Corporate Office Properties Trust (OFC) 1,780% nemovitostní trust
BP Prudhoe Bay Royalty Trust (BPT) 1,571% petrochemický trust
MDC Holdings (MDC) 1,389% stavebnictví
San Juan Basin Royalty Trust (SJT) 1,329% petrochemický trust
Harbour Florida Bancshares (HARB) 1,284% finance

Nejedná se o nijak obrovské společnosti, neboť současná tržní kapitalizace u žádné firmy nepřekračuje hodnotu více než 2 mld USD, i když pokud by jsme kalkulovali s dluhem u firem OFC a MDC, dostaneme se i k hranici 3 mld USD.

Před již zmíněnými 10 lety, resp. dekádou, byly uvedené korporace zařazované do skupiny tzv. small caps (tedy firem s nižší tržní kapitalizací s objemem pod 1 mld USD). A právě je třeba vyzdvihnout tu skutečnost, že velkorysá dividendová politika v žádném případě zmíněným firmám neuškodila v jejich růstu a odměnila touto formou investory za trpělivost, i když třeba trhy procházely právě nějakými volatilními obdobími.

Seznam obsahuje tři trusty (jeden nemovitostní a dva petrochemické), které zaznamenaly za posledních 5 let značný nárůst a tudíž je třeba být u této investice opatrný. Rovněž u bankovní firmy HARB je třeba zvážit přístup k investici, neboť společnost prochází akvizičním procesem od firmy National City.

Z celého portfolia firem nám tedy vychází, že současná situace u firmy MDC Holdings (MDC) je po korekci zajímavá vzhledem ke kursu firmy 44,86 USD za akcii. Stavební firma se obchoduje s P/E ratio na úrovni 4 a ukazatel Price-to-book je nižší než 1. Budoucnost je jeví jako perspektivní a to z důvodu přestálé korekce a solidního dividendového výnosu akcie 2,3%.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).