Hlavní navigace

Kreditní krize odstartovala

Coface zařazuje do nižší kategorie sedm odvětví. Pokles platební morálky u firem: 45% růst platebních selhání v prvních 4. měsících roku 2008.

Sdílet

Coface upozorňuje na globální pokles platební morálky firem: případy nesplacení pohledávek vzrostly o více než 45% za první čtyři měsíce roku 2008 v porovnání stejné periody roku 2007. Přestože ukazatel platebních selhání tradičně převyšuje celoroční průměr v prvních měsících kreditní krize, nárůst již je natolik vysoký, že kreditní krize jednoznačně vypukla. Ukazatel platebních selhání vychází z hlášení klientů shromážděných ze 65 zemí, kde pobočky Coface poskytují pojištění pohledávek. Coface nadále předpokládá, že začínající kreditní krize bude celkově méně vážná, než krize 2001–2002, která byla poznamenána 30% meziročním nárůstem platebních selhání.

Finanční krize ovlivňuje ekonomické subjekty dvěma kanály. Prvním je redukce americké poptávky, která poznamenala především severní Ameriku a státy a sektory orientované na export do USA. Druhý kanál jsou rostoucí obtíže při získávání bankovních úvěrů. K těmto faktorům se navíc přidávají rostoucí ceny surovin a energie, zhodnocení měn mimo „dolarový blok“ a tvrdá konkurence. Francie a Německo přesto zůstávají kreditní krizí zasaženy jen okrajově.

Coface snížil rating sedmi průmyslovým odvětvím

Raiting v odvětví: elektronické komponenty, papírenství, distribuce, automobily, veřejné služby, letecká doprava a textil se snižuje. Snížení je pro některá odvětví platné v celosvětovém měřítku a pro jiná odvětví pouze v USA a/nebo v západní Evropě.

Jen některá odvětví nejsou kreditní krizí zasažena, ale řada dalších, jako hutnictví, chemie, strojírenství, farmacie, informační technologie a komunikace, dokázala dopad těchto šoků minimalizovat díky dobré orientaci na trhu a vysokému podílu exportů, obzvlášť do rozvíjejících se ekonomik, které zatím kreditní krizí nejsou zasaženy.

„Pátá kreditní krize od první ropné krize začala, platební morálka společností se jasně od počátku roku 2008 zhoršila, i přes to, že ve Francii zatím není takto vnímána a francouzská ekonomika zůstává téměř nezasažena“ řekl výkonný ředitel Coface Jérôme Cazes. „Náš monitoring rizik jsme zintenzivnili tak, abychom mohli pokračovat v podpoře našich zákazníků v jejich podnikání a zároveň abychom omezili dopady krize na výsledky našeho hospodaření.“

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).