Hlavní navigace

KPMG Česká republika a ARLLEN Development: Češi stále více využívají výhod sekundárního bydlení

Sekundární (druhé) bydlení si v České republice získává stále větší oblibu. Jako nejvyhledávanější destinace vedou Krkonoše, Šumava a západočeské lázně, převažují apartmány s dispozicemi 2+kk nebo 2+1, průměrná výměra se pohybuje kolem 50-60 m2. Vyplývá to z výzkumu zveřejněném dne 26. února 2007 společností ARLLEN Development ve spolupráci se společností KPMG Česká republika.

Sdílet

Sekundární nebo také rezidenční bydlení rekreačního charakteru znamená, že nemovitost či objekt slouží jako přechodné místo pobytu vlastníka či uživatele. Ten ho využívá převážně k rekreačním účelům.

„V současné době jsou projekty druhého či sekundárního bydlení na vzestupu. Uživatelům nabízejí moderní a komfortní bydlení, dobrou občanskou vybavenost, soukromí a kombinaci sportovních, relaxačních možností a společenského vyžití. V neposlední řadě sekundární bydlení funguje jako dobrá investice, a to jak pro domácí, tak i zahraniční zájemce,“ vysvětluje Tomáš Kulman, business development manager v oblasti cestovního ruchu a volnočasových aktivit z oddělení Řízení rizik a poradenské služby společnosti KPMG Česká republika.

Možnosti pro uplatnění sekundárního bydlení jsou v České republice široké – od klasických rekreačních turistických a sportovních oblastí v horách nebo u vodních ploch, přes světově proslulé lázeňské destinace s širokou nabídkou ozdravných či rekreačních programů až po expandující golfové odvětví, ve kterém patří České republice podle nejnovějšího průzkumu členských společností KPMG první místo mezi zeměmi bývalého východního bloku jak v počtu hřišť, tak aktivních hráčů.

„Oblasti, kde se trh sekundárního bydlení úspěšně rozvíjí, můžeme rozdělit do tří kategorií. V první jsou tzv. top lokality jako Krkonoše nebo Šumava. Zde ale rychle ubývá nových příležitostí a vzhledem ke stavebním uzávěrám se případní zájemci musí orientovat spíše na přestavby. Na druhou stranu to jsou natolik atraktivní území, že se zde výrazně snižují sezónní výkyvy,“ říká Michal Jelínek, zástupce společnosti ARLLEN Development, a.s.

V druhé kategorii jsou oblasti, které svůj potenciál již začínají objevovat a využívat (Beskydy, Jizerské hory, Krušné hory). Je tu zatím dostatek volného prostoru pro developerské projekty a vznikají zde již centra pro turismus a sporty. Tyto oblasti také těží z nízkých cen a příznivé polohy, jako je tomu například u Krušných hor situovaných mezi Prahou a Saskem. Konečně existují regiony, které na svou příležitost teprve čekají, ale mají před sebou dobrou perspektivu rozvoje. Patří sem například Jeseníky s dosud nedotčenou přírodou, levnými zdroji a historickou lázeňskou tradicí nebo lyžařský region Orlických hor s výhodnou polohou směrem k Polsku a větším českým městům.

Počet nových projektů sekundárního bydlení se v České republice blíží k padesátce. Z více jak poloviny převažují apartmány s dispozicemi 2+kk nebo 2+1. U apartmánů v horských oblastech představují dispozice od 1+kk po 2+1 až 90 procent nabídky.

„Obvyklá výměra těchto bytů se pohybuje v rozpětí 50–60 m2. Samozřejmostí je sklepní kóje nebo jiný odkládací prostor na lyže a ostatní sportovní náčiní,“ vysvětluje Ivan Žídek, analytik společnosti ARLLEN Development, a dodává: „Dispozice 3+kk, 3+1, 4+kk nebo 4+1 a větší se týkají zejména luxusních projektů a apartmánů umístěných v lázeňských lokalitách nebo ve městech jako je Liberec.“

Společnosti KPMG Česká republika a ARLLEN Development navázaly spolupráci v oblasti nemovitostí, konkrétně právě při přípravě a uvedení analýzy trhu s tzv. sekundárním bydlením. Výsledkem spolupráce je lepší zmapování tohoto segmentu realitního trhu a vytvoření informační báze pro přípravu budoucích projektů. Analýza zpřesňuje informace, které jsou o tomto segmentu k dispozici, a je proto dobrým vodítkem při přípravě projektů.

„V současnosti existují pouze hrubé informace o stavu trhu se sekundárním bydlením a případných trendech v této oblasti. Věříme, že spolupráce se společností KPMG Česká republika pomůže tyto nedostatky odstranit a poslouží při přípravě konkrétních projektů do budoucna,“ prohlásil Michal Jelínek ze společnosti ARLLEN Development, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).