Hlavní navigace

Nová konstrukce výpočtu výnosů dalšího zajištěného fondu České spořitelny

Česká spořitelna dnes zahájila prodej letos již pátého zajištěného fondu. Novinkou ESPA-ČS zajištěného fondu 15 (ZF 15) je uzamykání výnosů už v šestiměsíčních intervalech a celkový výnosový strop na úrovni 50 %. Upisovací období začíná 9. května 2006 a potrvá do konce června 2006. Kromě zajištění plné návratnosti investované částky a nulového vstupního poplatku může fond nabídnout zhodnocení i při stagnaci nebo mírném poklesu podkladových aktiv.

Sdílet

„Hlavní výhoda zkráceného období pro uzamykání výnosů spočívá v tom, že investoři již nebudou muset čekat celý rok na výši uzamčeného výnosu. Získají tak větší jistotu o výši celkového výnosu, který v průběhu trvání fondu nebude moci klesnout,“ uvedl Martin Burda, ředitel úseku investičních produktů České spořitelny. „Naše dosavadní zkušenosti z prodeje zajištěných fondů nám pomohly při tvorbě nové konstrukce výpočtu výnosů. Jsme proto přesvědčeni, že se i tato naše nabídka potká s velkým zájmem investorů,“ doplnil Martin Burda.

Zhodnocení ZF15 závisí na kursovém vývoji celkem 25 podkladových akcií. Na počátku každého sledovaného období se vychází ze závěrečných cen akcií ke dni startu fondu. Pokud cena žádné z akcií během příslušného období neklesne pod stanovenou hranici 69 % závěrečné ceny ze dne startu fondu, získává investor 5% zhodnocení. Při poklesu jedné nebo více z vybraných akcií pod tento limit je zhodnocení nulové. Výnos za každé sledované období se uzamkne, což znamená, že se již nebude měnit. Uzamčené výnosy za 10 sledovaných období se na konci doby trvání fondu sečtou. Celkový výnos, který bude na konci doby trvání fondu vyplacen, může být nejvýše 50 % za 5 let (5 % za deset období). Minimální návratnost investice je 100 % výše vložené částky, nejnižší vklad činí 5 000 Kč.

Zajištěné fondy jsou vhodné pro investory, kteří požadují zajištění návratnosti vložených prostředků a mohou investovat v delším časovém horizontu. Česká spořitelna zahájila obchodování se zajištěnými fondy v březnu 2004 a za první dva roky prodala jejich podílové listy v hodnotě přesahující 4 miliardy Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).