1) V posledních měsících stojí důchodová reforma stranou zájmu politiků, přestože se očekávalo, že bude jedním z hlavních volebních témat. Kdy lze očekávat oživení zájmu o problematiku penzí?
Téma penzijní reformy je v současnosti skutečně spíše bagatelizováno. Problém spatřuji především v účelovém zastrašování stávajících penzistů a sociálně slabších obyvatel. Vysvětlování potřeb reformních kroků voličům ve věku 30–40 let, jejichž penze je nutné řešit již nyní, dnes není příliš slyšet. V případě vítězství levice v parlamentních volbách je zřejmé, že důchodový systém ve stávající podobě bude zakonzervován. Případné další debaty a možné změny se logicky budou odvíjet až od volebního výsledku. Pokud se politici v začnou důchodovou reformou vážně zabývat, lze očekávat zavádění změn nejdříve od počátku roku 2008.
2) Zájem o penzijní připojištění nepolevuje, přestože se většina analytiků ještě nedávno domnívala, že penzijní fondy získají maximálně 3 miliony klientů (počet připojištěných klientů se nyní blíží 3,4 milionu osob). Jaké jsou důvody trvale vysoké poptávky po spoření na penzi?
Trvalý zájem o penzijní připojištění souvisí především s odkládanou důchodovou reformy. Řada lidí si uvědomuje, že výše průměrného státního důchodu bude v budoucnosti pravděpodobně velmi nízká, a proto si začínají spořit. Svoji roli ve vysoké poptávce pochopitelně hraje také rostoucí znalost hlavních benefitů, tzn. státních příspěvků a daňových úlev k penzijnímu připojištění. Významným stimulem pro sjednání připojištění je rovněž příspěvek zaměstnavatele, který dále zvyšuje už tak zajímavou výnosnost tohoto spoření.
3) Sektoru penzijních fondů v prvním letošním čtvrtletí meziročně mírně poklesl zisk. Jaké jsou příčiny poklesu? Jaký lze očekávat budoucí vývoj?
Důvodem mírného poklesu souhrnného zisku je vývoj na kapitálových trzích, kdy došlo ke korekci cen akcií i dluhopisů. Přesto se některým fondům podařilo i za této situace poměrně slušně vydělat. V nejbližší budoucnosti lze vzhledem ke stávající situaci a náladě investorů očekávat spíše zpomalení růstu generovaných zisků.