Hlavní navigace

Komentář Vojtěcha Bendy: Fed určuje výši úrokových sazeb

Komentář Vojtěcha Bendy, senior ekonoma ING Wholesale Banking, k tématu rozhodnotí Fedu (FOMC) o nastavení úrokových sazeb.

Sdílet

Východisko: Vedení Fedu (FOMC) dnes rozhodne o nastavení úrokových sazeb. Většina trhu se po nedělním rozhodnutí (snížení diskontní sazby a rozšíření překlenovacích půjček finančním institucím) přiklonila k očekávání snížení sazby fed funds o 100bb na 2 %, což je i náš předpoklad. Avšak nelze vyloučit ani vyšší pokles sazeb o 125bb na 1,75 %, čemuž dáváme 15% pravděpodobnost.

Růst maloobchodních tržeb v ČR v lednu zpomalil z 5,4 % na 4,1 %. Výsledek tak částečně zaostal za naší prognózou (4,7 %) i očekáváním trhu (4,4 %). Ke zpomalení přispěl hlavně nižší růst tržeb v maloobchodě pro osobní spotřebu a pro domácnost (3,3 %), zatímco růst segmentu prodeje a oprav motorových vozidel se snížil z 10,4 % na 6,0 %.

Analytik Vojtěch Benda, senior ekonom ING Wholesale Banking: Vztah spotřeby a maloobchodu je poměrně volný a silné závěry na základě lednových čísel jsou tudíž předčasné. Výsledek maloobchodu víceméně potvrzuje očekávané zpomalení dynamiky soukromé spotřeby, které lze přičíst jednak vyšší spotřebitelské inflaci a jednak vysoké základně minulého roku.

Pokud dnes Fed rozhodne o snížení sazeb o 100bb a více, nebude reakce dolaru asi příliš negativní. Zatím se jeví jako relativně bytelný strop 1. 590 EUR/USD. V případě menšího snížení by však dolar pravděpodobně zareagoval výraznějším oslabením.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).