Hlavní navigace

Když zklame sluníčko, ohřeje i v létě ČEZ

Komentář k vývoji na trhu RM-S v týdnu od 12.7. do 16.7. 2004

Sdílet

Místo sluníčka v letošním „podivném“ létě zahřívá své akcionáře ČEZ. Tedy ne elektrickou energií v akumulačních kamnech, ačkoliv i na ně třeba ještě dojde, ale stabilním růstem hodnoty svých akcií. Ty pokračovaly na cestě vzhůru a ve středu se dokonce podívaly až na rekordní úroveň 202 korun. I přes mírnou korekci v závěru týdne si ve srovnání s předcházejícím pátkem připsaly celkem 4,82 %, když uzavíraly na rovných 200 Kč. Jen za červenec tak zhodnotily již o 8,7 %.

Pouze nepatrně ztrácel Český Telecom – uzavírací cena 310 Kč představuje mezitýdenní pokles o 0,83 %. Zde je však nutno zohlednit, že se na rozdíl od hodnoty z předcházejícího pátku jedná již o kurs bez sedmnáctikorunové dividendy. Po téměř šestiprocentním růstu v předcházejícím týdnu na hodnotě 17 000 korun tentokrát pouze stagnoval Philip Morris ČR. Po delší době na sebe zejména středečním tříprocentním posílením upozornil Unipetrol. Celkový přírůstek byl pak o něco nižší, a to 1,78 % při pátečním závěrečném kursu 74,50 Kč. Stále ještě s nárokem na dvousetkorunovou dividendu se o 1,85 % výše na 2 817,20 Kč posunuly akcie Komerční banky.

Zvýšenou pozornost by dění kolem svých akcií měli věnovat akcionáři Vítkovic. Mimořádná valná hromada svolaná většinovým vlastníkem společnosti má 30. července rozhodovat o stažení akcií z trhu RM-S. Pokud bude návrh schválen, bude samozřejmě následovat nabídka odkupu akcií od menšinových vlastníků. Po poměrně kolísavém vývoji v průběhu týdne kurs akcií Vítkovic v pátek nakonec uzavíral o 3,21 % níže na 22 Kč.

Pozitivní cenový vývoj u předních titulů na trhu se odrazil i v hodnotě indexu PK 30, který v porovnání s předchozím týdnem celkově posílil o 1,33 % na 1 109,38 bodů.

Aleš Mátl
RM-SYSTÉM a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).