Hlavní navigace

Když vlastní bydlení, tak s partnerem a ve výhodné lokalitě, tvrdí mladí Češi v průzkumu Hypoteční banky

[Tisková zpráva] Podle mladých Čechů, kteří uvažují o bydlení, je tím správným časem k jeho pořízení manželství nebo vážný vztah. Tvrdí to téměř polovina z nich (45 %).

Sdílet

Když si pak mladí nemovitost vybírají, rozhodují se zejména podle lokality. Pokud financují nemovitost hypotékou, pak sivybírajítu nejlepší nabídku na trhu. Ukázal to průzkum Hypoteční banky, specialisty na hypoteční úvěry, který zkoumal názory mladých lidí do 35 let na vlastní bydlení.

V průzkumu se Hypoteční banka dotazovala dvou skupin mladých lidí: těch, kteří vlastní bydlení teprve plánují (ve výsledcích uvedeno jako uvažované důvody) a těch, kteří si jej už pořídili a hypotéku splácejí (ve výsledcích uvedeno jako reálné důvody).

Důvody pro vlastní bydlení

Kromě manželství nebo vážného vztahu (45 %) jsou dalšími důvody k uvažovanému vlastnímu bydlení výhodná situace na trhu nemovitostí, konec studia a následný nástup do nového zaměstnání,nebo narození dítěte.Praxe však ukazuje, že důvody, které reálně vedou mladé Čechy k pořízení vlastního bydlení, se mírně odlišují od toho, co původně zamýšleli. Rozhodující je společný život s partnerem (60 %)druhým nejdůležitějším faktorem je pak osamostatnění se od rodičů (35%). Veliký názorový posun je patrný i u narození dítěte, tento důvod ve skutečnosti motivoval až 18% z těch, kteří si bydlení již pořídili.

Kritéria pro výběr nemovitosti

Průzkum Hypoteční banky mimo jiné ukázal, podle čeho si mladí v současnosti vybírají vlastní byt nebo rodinný domek. Hlavním zvažovaným důvodem je poloha nemovitosti. Hledí zejména na blízkost práce (43%) a pro páry s dětmi je poměrně důležitá dostupnost školy, nebo školky. Svou roli samozřejmě hraje i vysněná lokalita.„Lidé jsou ale v tomto směru postupně racionálnější. Když jsme se na ten samý dotaz ptali v loňském roce, vysněnou lokalitu hledala téměř čtvrtina mladých, dnes to není ani desetina,“říká Bohdan Suchánek, ředitel marketingové komunikace Hypoteční banky.

Finance pro bydlení

Když pak mladí lidé hledají zdroje pro financování bydlení, nejčastěji se spoléhají právě na hypoteční úvěry a vlastní úspory. Téměř sedm z deseti mladých lidí do 35 let, kteří hledají vlastní bydlení, jej chce financovat alespoň z části právě hypotečním úvěrem (68 %). Vlastní úspory pak má a chce je použít více než polovina (58 %). Naopak obrátit se na rodiče o pomoc plánuje jen 22% dotázaných.„Až sedmdesát procent lidí pak při výběru banky zvažuje aktuální podmínky na hypotečním trhu. Tento podíl narostl za poslední rok o 10 procentních bodů. Lidé tedy již dávno nejdou jen do vlastní banky, ale ptají se, pečlivě studují nabídky jednotlivých bank a podle nich si pak vybírají,“dodává Bohdan Suchánek. „Z výsledků letošního hypotečního trhu vidíme, že třetina zájemců o bydlení si nakonec vybere právě Hypoteční banku a to nás velmi těší.“

Průzkum Mladí a bydlení zpracovala exkluzivně pro Hypoteční banku společnost NMS Market Research. Průzkumu, který byl dvoukolový a skončil ve druhé polovině letošního roku, se zúčastnilo celkem 1 048 respondentů ze všech krajů České republiky ve věku od 18 do 35 let.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).