Hlavní navigace

Kde češi investují nejvíce? Podle ČP Investu na jižní Moravě

[Tisková zpráva] Jeden z průzkumů agentury STEM/MARK uvádí, že v ČR investuje do podílových fondů přibližně desetina obyvatel.

Sdílet

Ze statistiky investiční společnosti ČP INVEST ze skupiny Generali PPF Holding vyplývá, že největší počet investorů je v Jihomoravském kraji, kde má ČP INVEST zhruba dvacet procent klientů. Obyvatelé jižní Moravy preferují podílové fondy zaměřené na korporátní dluhopisy a ropné odvětví. Druhou příčku v počtu investorů zaujímá Moravskoslezský kraj, nejméně naopak investují lidé v kraji Plzeňském a Karlovarském, zato však s nejvyšší průměrnou investicí.

Klasickým jihomoravským investorem je padesátiletý muž s průměrnou investicí 74 000 Kč. Druhou oblastí s největším počtem investorů je Moravskoslezský kraj, především pak Ostravsko, a to s téměř 18 % zastoupením. V investicích zde těsně vedou muži ve věku od 30 do 35 let. Zaměřují se na akciové fondy, mezi kterými je na prvním místě Fond ropného a energetického průmyslu, a v průměru investují 60 000 Kč. Naopak nejmenší podíl co do počtu klientů zaujímá oblast západních Čech, kde žije pouze 7 % podílníků fondů ČP INVEST. V Plzeňském a Karlovarském kraji investují ve stejné míře jak muži, tak ženy. Nejpočetnější věkovou kategorií jsou pak šedesátníci a pětatřicátníci. Investoři ve věku kolem 60 let preferují konzervativní produkty (Fond peněžního trhu, Fond korporátních dluhopisů) a v průměru mají zainvestováno 100 000 Kč. Lidé ve věku kolem 35 let dávají naopak přednost dynamickým akciovým fondům a pravidelnému investování do produktů životního cyklu (PARTNER Invest). Jejich průměrná investice činí 130 000 Kč. „V loňském roce vydělaly naše fondy klientům v průměru 28 procent,“ uvádí obchodní ředitel ČP INVEST Martin Pšaidl.

Rizikové upozornění: Minulá výkonnost podílových fondů nezaručuje stejné výsledky v budoucím období. Hodnota investice může kolísat a není tudíž zaručena plná návratnost investované částky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).