Hlavní navigace

Každý z náš přispěl své bance již 1800,- Kč! Bude hůř!

České domácnosti se stále více zadlužují. Jen za první pololetí tohoto roku se objem půjček zvýšil o více než 30 %! Objem hypotečních úvěrů se dokonce zvýšil o rekordních 50 %! Banky si mnou ruce a výnosy z úroků se zvyšují. Mohlo by se zdát, že výnosy z úroků tvoří převážnou část celkového zisku bank.

Sdílet

Poplatky tvoří až třetinu zisku bank

Vše je však trošku jinak. I za současného růstu objemu úvěrů a tedy i růstu příjmů z úroků tvoří více než třetinu zisku bank poplatky (poplatky za vedení účtu, poplatky za výběr z bankomatu, poplatek za účetní položku..). Jedná se navíc o druhou nejvyšší položku v portfoliu Českých bank.

Kalkulátor na portálu www.bankovnipoplatky.com navíc neustále udává jak bankám od počátku roku nabíhají příjmy z bankovních poplatků.

Už jsme zaplatili téměř 18 mld. Kč na poplatcích

Od počátku roku do současné doby jsme my všichni zaplatili na bankovních poplatcích bezmála 18 mld. Kč! Pro představu.

Za tuto částku bychom pořídili:

  • 40–50 km úsek dálnice,
  • 4 x bychom kompletně zrekonstruovali Národní muzeum (které alespoň jednu rekonstrukci nutně potřebuje a peněz se nedostává)
  • 70 000 škodovek (což je téměř 12 % roční produkce našeho největšího podniku)
  • 3 900 rodinných domů
  • Průměrný měsíční důchod pro 2 100 000 důchodců!

Banky znehodnocují naše peníze

Pro představu od počátku roku do současnosti, tedy bezmála 8 měsíců zaplatil každý občan České republiky včetně důchodců a dětí našim chudým bankám 1 800,– Kč! Při současném tempu tak do konce roku přispěje každý z nás našim bankám celé 3 000,– Kč pouze na poplatcích. Další tisíce zaplatí Češi na úrocích z úvěrů.

Je zřejmé, že při úrokových sazbách z vkladů kolem 1 až 1,5 % se tak většině klientů jejich peníze v bankách znehodnocují. Rozhodujícím faktorem, který právě vede ke znehodnocování úspor v bankách jsou extrémní bankovní poplatky. Místo služeb a nástrojů, kterými by nám banky měly pomoci naše peníze zhodnocovat a tím pomáhat i sobě, naopak svou politikou a cenami svých služeb klienty o peníze připravují.

Své banky přece musíme podporovat

Je zřejmé, že banky se jen velmi nerady připraví o velkou část svých příjmů. Nejdůležitějším faktorem je pro ně spokojenost pouze jejich akcionářů, nikoliv také klientů. Argument, že vysoké poplatky jsou nutné, vzhledem k miliardovým investicím, které vlastníci investovali do Českých bank je absurdní.

Investice do informačních systémů, bankomatů apod. si vlastníci snižují především provozní náklady. Díky vývoji softwaru ušetří na zaměstnancích, na materiálu a jiných nákladech a zároveň se zvyšuje produktivita práce v bance, která dále vede k vyšším ziskům. Skutečně je jen těžko uvěřitelné, že právě z přehnaných bankovních poplatků si banky umořující náklady na své investice, které jim dále zhodnotily jejich majetek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).