Senátor Julínek vyzývá ministra zdravotnictví Davida Ratha, aby odložil podpis lékové vyhlášky

Senátor Tomáš Julínek (ODS) důrazně vyzývá ministra zdravotnictví Ratha, aby odložil podpis lékové vyhlášky, který má v plánu na úterý. Schválení úhradové vyhlášky v této podobě bude mít podle Julínka likvidační dopad na řadu pacientů. Podle Julínka je navíc Rathovo odhodlání učinit rozhodnutí o 60 miliardách v době, kdy vláda již nemá mandát, nestandardní, drzé a neslušné.

Sdílet

Léková vyhláška ve stavu, v jakém se ji chystá ministr Rath podepsat, navyšuje doplatky u některých léků na deprese o 12%, schizofrenii o 25%, roztroušenou sklerózu o 25%. Například u léku, který je nejúčinnějším přípravkem pro léčbu chronické myeloidní leukémie, může vzrůst doplatek až na neuvěřitelných 17 000 Kč měsíčně. Doplatky za léky se zvýší o stovky a tisíce korun měsíčně. Svými nesystematickými nařízeními se Rath paradoxně trefuje vždy do nejslabších a nejbezbrannějších pacientů. Paraleny a podobné levné léky, finančně dostupné pro každého však zůstávají z veřejného zdravotního pojištění hrazeny.

Křečovitá snaha Ratha podepsat likvidační vyhlášku za každou cenu navíc vzbuzuje pochyby o transparentnosti takového rozhodnutí. V současnosti, kdy Evropská komise vyšetřuje nedodržení direktivy o transparentnosti při určování úhrad léků v ČR, vystavuje David Rath podpisem vyhlášky Českou republiku riziku sankcí ze strany EU. Senátor Julínek je přesvědčen, že na urychleném schválení výše úhrad má ministr Rath jasný osobní zájem a to z těchto důvodů:

  • 1) Je známo, že už jako prezident ČLK udržoval s některými farmaceutickými firmami nadstandardní kontakty, Rathova dlouholetá blízká spolupracovnice Klímovičová byla dokonce za sjednávání schůzek s Rathem obviněna z korupce a je v současnosti stíhána policií. Zástupcům farmaceutických firem podle všeho nabízela právě možnost ovlivnit výšku úhrad jednotlivých léků, která je pro úspěch léku na trhu klíčová.
  • 2) Přestože při nástupu do úřadu však slavnostně sliboval, že tak neučiní, stejně jako jeho předchůdci z řad sociální demokracie, i ministr Rath v mnoha případech změnil rozhodnutí kategorizační komise proti její vůli. Jde o důkaz, že ministr Rath má na výsledném stavu vyhlášky enormní osobní zájem.
  • 3) Lhůta pro podání odvolání proti stanoveným úhradám byla zkrácena na pouhých 5 dní (včetně víkendu!). Julínek to považuje za zákeřný Rathův pokus znemožnit neúspěšným firmám domáhání se svých práv a naopak co nejrychlejší schválit úhradu ve prospěch těch firem, na jejichž léky se (díky Rathem prosazené příznivé úhradě) nebude tolik doplácet.

Výsledky schválení lékové vyhlášky ministrem Rathem budou dva – další navýšení doplatků za již drahé léky pro léčení nejzávažnějších chorob a riziko sankcí ze strany Evropské komise. V případě, že ministr Rath sám neupustí od úterního podpisu lékové vyhlášky, proto vyzývá senátor Julínek premiéra Paroubka aby se ve věci angažoval a ministrovi podpis zakázal.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).