Hlavní navigace

Jednička na vysvědčení akcií Třineckých železáren

Poslední předprázdninový týden na RM-Systému by se dal charakterizovat jako poklidný a ve znamení konaných či oznámených valných hromad. Obchodní aktivita nebyla příliš vysoká. Index RM se po malých krůčcích postupně vzdaloval od hranice 3000 bodů a posílil o více jak 1%.

Sdílet

Tak jak společnost ČEZ pokračuje ve výkupu svých akcií, pozvolna rostl jejich kurz. Titul končil týden silnější zhruba o 3%. K dosažení úrovně 1100 Kč už je to sice jen kousek, ale dosáhnout na tuto metu pravděpodobně tak jednoduché nebude a o definitivním prolomení této úrovně za aktuální situace na trhu ještě nemůže být vůbec řeč.

Generální ředitel Unipetrolu Vleugles na čtvrteční valné hromadě pozitivně komentoval hospodářskou situaci v průběhu druhého kvartálu. Rafinerské marže a celkové prostředí zůstalo dle jeho vyjádření příznivé. Kurz se v průběhu čtvrtečního obchodování dostal na dohled 290 Kč, vyšší hodnoty však neudržel a týden uzavíral bez výraznější změny. Vedení se vyjádřilo i k plánovaným letošním odstávkám, které budou delší, komplexnější, avšak lépe připravené. Dopad bude jistě vyšší než loňských 800 mil Kč.

Akcie společnost Třinecké železárny dosáhly hned v úvodu týdne rekordní hodnoty, když kurz pokořil hranici 3100 Kč. Valná hromada společnosti rozhodla vyplatit z loňského čitého zisku 2,68 mld Kč rekordní dividendu ve výši 250 Kč. Akcionáři si tak rozdělí přes 2 mld Kč. Rozhodným datem pro nárok na dividendu je 25.6.2007. Akcie bez nároku na dividendu den následující oslabily o 8% a na úrovni 2850 Kč se obchodovaly i v závěru týdne. Třinecké železárny vyplácejí dividendu svým akcionářům v posledních letech pravidelně. Loni byla vyplacena dividenda ve výši 100 Kč, předloni 75 Kč na akcii.

Před páteční valnou hromadou se k hranici 700 Kč vrátily akcie společnosti Vítkovice. Valná hromada rozhodovala o zvýšení základního kapitálu. Oficiálním důvodem pro tento krok je snaha opatřit prostředky potřebné pro rozvoj dalšího podnikání a posílení vnitřních zdrojů financování společnosti. Stávající akcionáři budou mít nárok za jednu akcii o nominální hodnotě 10 Kč upsat dvě nové.

V průběhu týdne byla zveřejněna pozvánka na valnou hromadu společnosti Mittal Steel Ostrava. Akcionáři se sejdou 27.7.2007 a hlavním bodem programu bude schválení změny stanov společnosti. Podstatou návrhu na změnu stanov je změna obchodní firmy, tedy názvu pod kterým je společnost zapsána v obchodním rejstříku. Tato informace není kurzotvorná a hodnota akcií se pohybovala v úzkém pásmu u hladiny 4800 Kč při nízké likviditě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).