Hlavní navigace

"Jablko nebo citron" celostátní dopravně preventivní akce 20. - 24. 5. 2002

Sdílet

Vážené dámy, vážení pánové,

rádi bychom Vás informovali o průběhu a výsledcích celostátní dopravně preventivní akce zaměřené na bezpečnost v silničním provozu, kterou připravila pojišťovna Generali, Policie ČR a Ministerstvo vnitra.

V celé naší republice proběhla v týdnu od 20. do 24. května dopravně preventivní akce „Jablko nebo citron“, která měla za úkol upozornit na problémy nedodržování rychlosti v obcích. Předem vybrané úseky a konkrétní stanoviště zaplnily každý den dopoledne děti oblečené do bílých triček se společným logem akce „Jablko nebo citron“, které pro všechny žáky zajistila pojišťovna Generali. V našich ulicích jste právě v tuto dobu mohli vidět dopravní policisty, kteří s úsměvem na tváři pomáhali dětem s rozdáváním jablíček nebo citrónů a zejména dbali na bezpečnost dětí a silničního provozu. Motoristé se setkávali s dopravními policisty v doprovodu dětí zejména na vozovkách v blízkosti škol.
Cílem preventivní akce bylo vyvolat pocit osobní účasti a ukázat problém rychlé jízdy ze strany těch nejvíce ohrožených – dětí.

Policistům na 143 stanovištích v celé ČR při silniční kontrole pomáhali žáci ze čtvrtých a pátých tříd, kteří brali svůj úkol velice zodpovědně. Pokud kontrolovaný řidič neporušil pravidla silničního provozu a měl v pořádku i všechny doklady, dostal od dětí za odměnu nejen sladké jablíčko, ale zároveň i na čtvrtce namalované stejné ovoce. Řidič, který zrovna nejel předpisově, slyšel domluvu, jak z úst mužů zákona, tak i samotných dětí a odnesl si kyselý citron, malovaný i opravdový. To proto, aby si svůj prohřešek lépe zapamatoval. Převážná většina řidičů byla s touto dopravně preventivní akcí spokojena a svoji příští jízdu jistě přizpůsobí stanovené rychlosti. Byla však zjištěna i tak závažná porušení pravidel silničního provozu, na které už ani odporně kyselý citron nestačil a řidič musel za přestupek zaplatit blokovou pokutu. (extrémy)

A jak celá akce v řeči čísel dopadla? Na 143 stanovištích bylo celkem 598 policistů a 152 zástupců pojišťovny Generali. Pedagogický dozor u všech stanovišť dohlížel nad 2918 žáky čtvrtých a pátých tříd základních škol, kteří se akce zúčastnili. Policisté celkem zkontrolovali 5794 vozidla. Děti se v žádném případě nenudily a předaly řidičům 3301 jablíčko a 2332 citrony. U 772 řidičů nestačil ani citron, a to proto, že přestupek byl závažnější a musel být řešen blokovou pokutou. Rovněž 64 přestupců policisté oznámili na místní úřady. Muži zákona dokonce ve 3 případech přistihli řidiče, kteří řídili vozidlo pod vlivem alkoholu.
 –1–

Ve všech krajích v celé republice se pohybovaly horní hranice překročení rychlosti kolem 90 – 100 km/h, přesto, že se měřená místa vybíraly nejen že v obci, ale dokonce v blízkosti základních škol. Nejvyšší naměřená rychlost v obci u školy byla 116 km/h v Jihočeském kraji.

Tato dopravně bezpečnostní akce se setkala z převážné části s velmi kladnou odezvou jak ze strany veřejnosti, dětí, řidičů i policistů, ale pochopitelně se našli i takoví řidiči, kterým se akce z pochopitelných důvodů moc nelíbila. Proto, Vás seznámíme s některými nejzajímavějšími reakcemi a postřehy od všech zúčastněných.

Středočeský kraj – Někteří řidiči odměnili děti zmrzlinou a slíbili, že již v okolí školy budou jezdit opatrněji.

Západočeský kraj – Sokolov – Řidička obdržela jablíčko a vrátila se zpět na místo kontroly, aby předala dětem pytel cukrovinek a sušenek.
 – Plzeň – Byl zde jako první provinilec zastaven pedagog ze střední školy, který nebyl zrovna potěšen

Jihočeský kraj – Byl zde zastaven řidič, který měl uložen zákaz řízení motorových vozidel na dobu 5. let. Tohoto řidiče, proto čekal několikakilometrový pochod do nedaleké vesničky neboť již nemohl v jízdě pokračovat. Svůj vztek projevil před svým odchodem tím, že řádně nakopl své vozidlo.
 – Jiný řidič se dokonce dětem omluvil za svou rychlou jízdu.
Perlička: Jeden z řidičů se domníval, že se tato dopravně preventivní akce jmenuje „Jablko nebo vajíčko“, a proto se od dětí dožadoval vajíčka. Dětem se ihned v hlavičkách zrodil nápad, že by řidiči v příštím roce mohli za odměnu dostávat vajíčko natvrdo a"hříšníci" syrové vajíčko.

Severočeský kraj – Děčín – Zde, se akce zúčastnili i němečtí policisté z PIRNY a akce se tak stala zajímavou i pro německé řidiče.

Východočeský kraj – Trutnov – Řidič, který od dětí dostal obrázek s úsměvem a sladké jablíčko, děti na oplátku odměnil 2 krabicemi perníku.
 – Hlavlíčkův Brod – ani tři jeptišky, které překročily rychlost se svým vozidlem o 20 km/h, neodjely bez citronu. Ten kajícně převzaly a odjely.
 – u ZŠ ve Skutči – měla tato akce patrně nejlepší dopad neboť, zde žádný řidič nepřekročil rychlostní limit 50 km/h a proto, zde všichni obdrželi sladká jablíčka

–2–

Severomoravský kraj – Většina dětí zde dostávala různé sladkosti.

Jihomoravský kraj – Jednomu řidiči, zde policisté naměřili rychlost 91 km/h. Řidič na místě ani nezastavil, proto ho pokutovala až teprve další hlídka, která po upozornění svých kolegů, vozidlo zastavila.
 – Jeden šikovný řidič, zde dokonce dostal oba druhy ovoce.Nejprve jablíčko a poté na jiném stanovišti obdržel citron.

A na závěr poslední zkušenost, že i nenapravitelní řidiči se mohou napravit a tuto akci se vyplatí pořádat v celé republice.

Jeden řidič projížděl v pondělí ve Středočeském kraji a byl zastaven na kontrolním místě v Miličíně, kde obcí projížděl 75 km/h. Zde obdržel pochopitelně citron se smutným obrázkem od dětí a od policistů blokovou pokutu. Druhý den projížděl tento řidič hlavním městem a i zde obdržel kyselý citronek a pokutu za svou rychlejší jízdu.Třetí den akce se řidič ale poučil, a při své cestě tentokrát v Západočeském kraji, projížděl obcí úplně předpisově. Za odměnu se konečně od dětí dočkal nejen pochvaly i sladkého jablíčka. Řidič se zde na místě doznal, že nejen že nemá již na další pokuty a nasbíral od dětí za dva dny nejdražší ovoce ve svém životě, ale hlavně pochopil, že je třeba se chovat zejména k dětem ohleduplněji.

Celá akce proto splnila účel, který si organizátoři kladli za cíl!

Dopravně preventivní akci věnovala nebývalou pozornost i média. Jednak přímou účastí na některých stanovištích a dále průběžným informováním veřejnosti na úrovni celoplošných veřejně právních sdělovacích prostředků, ale i soukromých televizí, rádií a novin v regionech.

Další podrobnější informace k akci „Jablko nebo citron“ v jednotlivých regionech, kontakty na odpovědné osoby, fotodokumentace, úryvky článků z tisku či obrázky malované dětmi z celé České republiky jsou široké veřejnosti volně dostupné na webu Ministerstva vnitra a Policie České republiky www.mvcr.cz a také na internetovém serveru provozovaném pojišťovnou Generali www.jablkonebocitron.cz. V příštím roce se opět s touto dopravně preventivní akcí na Vás těší koordinátoři akce.

JUDr. Tomáš Koníček nstržm. Gabriela Škoulová Martina Kurfirstová
koordinátor za MV koordinátor za Policii ČR koordinátor za pojišťovnu
Generali

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).