Hlavní navigace

Investice v pololetí 2008: Výzkum a vývoj místo výroby

PRAHA 13. srpna 2008: Česká republika získala prostřednictvím agentury CzechInvest v prvním pololetí letošního roku 124 nových investic za bezmála 20 miliard korun. Přes 65 procent z nich přitom míří do výzkumu a vývoje nebo do služeb.

Sdílet

„Je to poprvé, kdy investice do výzkumu a vývoje nebo služeb tvoří většinu námi přilákaných projektů. A to je jasný důkaz příklonu naší republiky směrem k ekonomice založené na znalostech,“ říká Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest. Noví investoři plánují vytvořit 9 669 nových pracovních míst, ze kterých bude 34 % patřit vysokoškolsky vzdělaným odborníkům.

DOMINUJE VÝVOJ SOFTWARU

Největší počet nových investic připravily firmy zabývající se vývojem softwaru. S přispěním agentury CzechInvest vzniká 16 programátorských center v hodnotě 233,35 milionu korun, ve kterých najde zaměstnání 2 561 odborníků. Až na druhém místě jsou s 13 investicemi výrobci automobilů a jejich součástek, třináct společností se také bude věnovat výzkumu a vývoji ve strojírenství.

„Zatímco v minulosti tradičně patřil největší počet projektů investorům z automobilového průmyslu, dnes dosahují srovnatelného významu společnosti zabývající se informačními technologiemi,“ dodává Rudyšarová. „Nejúspěšnějším regionem v lákání IT investic je Jihomoravský kraj, který i v letošním prvním pololetí díky koncentraci technických škol a talentovaných specialistů přilákal největší počet vývojářů softwaru, a to přesně šest firem.“

POLOLETNÍ SROVNÁNÍ: MÉNĚ MANUÁLNÍ PRÁCE, VÍCE TECHNOLOGIÍ

V loňském roce CzechInvest v prvním pololetí zprostředkoval 83 investic s projekty v hodnotě 49 miliard korun, ve kterých vznikne 17 780 nových pracovních míst. Zatímco vloni tvořily 98 % všech projektů investice do výroby, letos jejich podíl kles na pouhých 35 %. Zbylé dvě třetiny patří výzkumu a vývoji nebo službám.

„Srovnání se stejným obdobím minulého roku tedy ukazuje, že se nám daří lákat větší počty projektů, které jsou méně náročné na manuální práci,“ shrnuje Rudyšarová. „Jádro nových investic dnes tvoří spíše menší sofistikované projekty, které nevyžadují rozsáhlé investice, ale spoléhají především na schopnosti a znalosti svých zaměstnanců.“

ROSTE ZÁJEM O FONDY EU

Nízký podíl investic do výzkumu, vývoje nebo služeb v prvním pololetí minulého roku podle Rudyšarové způsobilo především to, že jednotlivé společnosti vyčkávaly s představením svých projektů na znovuotevření Rámcového programu pro podporu technologických center a center strategických služeb. V letošním roce naopak mohli investoři čerpat podporu jak z tohoto rámcového programu, tak z prostředků Evropské unie, konkrétně z Operačního programu Podnikání a inovace a jeho programu Potenciál vyhlašovaného ministerstvem průmyslu a obchodu.

„Zájem o dotace z Evropských fondů mezi investory skutečně stoupá,“ potvrzuje Rudyšarová. „Díky Operačním programům EU dovedeme podpořit širší spektrum podnikatelů a zároveň šetříme prostředky státního rozpočtu.“

ČEŠI JSOU NEJAKTIVNĚJŠÍ

„České podniky připravily jen v prvním pololetí letošního roku 78 nových investičních projektů za bezmála 5,5 miliardy korun. Navíc výrazně sázejí na vysokoškoláky, plných 46 % ze čtyř tisíc nových pracovních míst v českých projektech bude patřit právě jim,“ vypočítává Rudyšarová. Na druhém místě v počtu nových investic jsou pak s výrazným odstupem společnosti z Německa s 12 projekty, pomyslná třetí příčka patří zemím Beneluxu s osmi investicemi.

„Projekty připravené přímo domácími podnikateli tak tvoří většinu jak v celkovém počtu investic, tak v objemu vložených financí i v počtu nově vytvořených pracovních míst,“ upozorňuje Rudyšarová.

VEDE JIŽNÍ MORAVA

Nejvyšší počet nových investičních projektů, přesně 21, přilákala jižní Morava. Do Moravskoslezského kraje pak míří nejvíc peněz i největší počet vznikajících pracovních míst. Kraj přilákal 19 investic v celkové hodnotě 5,3 miliard korun, ve kterých najde zaměstnání 2 398 lidí. Pro investice do výzkumu a vývoje jsou nejatraktivnější střední Čechy s dvanácti projekty a Jihomoravský kraj s desítkou nových technologických center.

ZAKÁZKY NADNÁRODNÍCH PODNIKŮ

Vedle nově získaných investorů také agentura CzechInvest v prvním pololetí pomohla šesti českým firmám uzavřít zakázky u nadnárodních společností v hodnotě 923 milionů korun. Díky těmto kontaktům vznikne dalších 65 nových pracovních míst.

Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest vznikla v roce 1992. Od té doby se podílela na 1 092 investicích v celkové hodnotě 637 miliard korun. Přímo v projektech zprostředkovaných agenturou CzechInvest nachází postupně práci 197 453 lidí. Další tisíce pracovních míst pak vznikají v navazujících investicích.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).